1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mursi Savunma Heyetiyle Görüşecek
Mursi Savunma Heyetiyle Görüşecek

Mursi Savunma Heyetiyle Görüşecek

Mısır'ın darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin savunma heyetiyle görüşmesine ilk kez izin verildi.

A+A-

AA'ya konuşan Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Salih, "Muhammed Mursi ile tutulduğu Burc el-Arap Hapishanesi'nde görüşmek için perşembe günü ilgili makamlara başvurmuştuk. Talebimize olumlu cevap aldık. Görüşme izni, bugünden itibaren 4 günü kapsıyor. Görüşmenin yarın ya da ertesi gün olacağını tahmin ediyorum" dedi.

Salih, Mursi ile görüşecek heyette, Muhammed Selim el-Avva, Muhammed ed-Demati, Muhammed Tosun, Usame el-Halev'in yanı sıra savunma heyetinin üyesi olması hasebiyle Mursi'nin oğlu Usame Mursi'nin yer aldığını belirtti.

"Yargılanmayı tanıdığımız anlamına gelmiyor"

Mursi'nin savunma heyetinde yer alan Usame el-Halev de Mursi'yi ziyaret etme isteklerinin eleştirilmesine ilişkin, "İlgili makamlardan aldığımız izin, yargılanmayı tanıdığımız anlamına gelmiyor" dedi.

AA muhabirine açıklama yapan Halev, savunma heyetine, Mursi'yi Burc el-Arap Hapishanesi'nde ziyaret etme izni verilmesine ilişkin, "İlgili makamlardan aldığımız izin, yargılanmayı tanıdığımız anlamına gelmiyor. Ziyaretin tarihi de henüz netlik kazanmadı" diye konuştu.

Ziyaretin amacının, Mursi'nin kendisini savunmak için vekil tayin edip etmeyeceği yönünde bilgi almak olduğunu kaydeden Halev, "Cumhurbaşkanı Mursi, şu ana kadar kendisi için bir avukat tayin etmedi. Bu tutumu, yargılamanın meşruiyetini kabul etmediği anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Vadi Natrun Hapishanesi" davasının ilk soruşturması yarın

Öte yandan Mursi hakkında açılan Vadi en-Natrun Hapishanesi davasında soruşturmaya yarın başlanacağı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Mursi'nin oğlu ve soruşturmaya katılacak avukat heyetinden Usame Mursi, Adalet Bakanlığınca görevlendirilen heyetin yarın soruşturmaya başlayacağını söyledi.

Usame, Mursi'nin, "Göstericileri öldürmeye teşvik etmek" suçlamasından sonra yargılandığı ikinci dava olan Vadi Natrun Hapishanesi davasında soruşturmaya alınmasının, "anayasa ve meşruiyetin çiğnenmesi" anlamına geldiğini ifade etti.

Usame Mursi ayrıca babasının, hakkında açılan dava ve soruşturmayı kabul etmediğini de sözlerine ekledi.

25 Ocak 2011 Devrimi sırasında, "Vadi Natrun Hapishanesi'nden firar etmek ve hapishaneyi kasten ateşe vererek mahkumların kaçmasına sebebiyet vermek" suçlamalarıyla Mursi hakkında açılan soruşturmayı yürüten Hakim Hasan Semir, geçen ay, Mursi'nin tutukluluk halinin dördüncü kez 30 gün uzatılmasına karar vermişti.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT