1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mursi 'İdam Mahkumu Kıyafeti' İle Mahkemede
Mursi 'İdam Mahkumu Kıyafeti' İle Mahkemede

Mursi 'İdam Mahkumu Kıyafeti' İle Mahkemede

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'nin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması ertelendi.

A+A-

Mısır'ın darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, "Katar adına casusluk" yaptığı suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması 25 Haziran'a ertelendi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mursi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişinin "Katar adına casusluk" yapma suçlamasıyla yargılandıkları ve Kahire'deki Polis Akademisi'nde görülen davanın duruşması, delillerin incelenmesi için 25 Haziran'a ertelendi.

Başka bir davadan hakkında idam kararı bulunan Mursi, duruşma salonunda ilk kez idam mahkumu kıyafetiyle görüldü.

Mısır Hapishaneleri Yönetmeliğine göre, hakkında henüz hüküm verilmemiş kişiler duruşmalara beyaz, hüküm verilenler mavi, idam kararı verilen sanıklar ise kırmızı mahkum kıyafetiyle getiriliyor. 

"Hapishaneler baskını" davasında, Mursi'nin yanı sıra birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21'ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, "casusluk" davasında 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. Bu davada Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezası almıştı. 

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar ise henüz sonuçlanmadı.

AA

HABERE YORUM KAT