Mursi Dönemi Mısır Başbakanı Kandil Tutuklandı

25.12.2013 09:51
Mursi Dönemi Mısır Başbakanı Kandil Tutuklandı
Darbeci yargı tarafından hakkında hapis kararı verilen Mursi dönemi Mısır Başbakanı Hişam Kandil Giza'da tutuklandı.

HAKSÖZ-HABER

Darbe yönetiminin Mısır İçişleri Bakanlığı, Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi döneminin Başbakanı Hişam Kandil'ın yakalandığını duyurdu. 

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Emniyet güçleri, hakkında kesinleşmiş 1 yıl hapis kararı bulunan eski Başbakan Dr. Hişam Kandil ve beraberindeki şahısları, Sudan'a kaçma girişiminde bulundukları esnada dağlık bir bölgede yakaladı" denildi. 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) kaynaklarından alınan bilgiye göre de Kandil, İhvan yetkililerinden Ziya Ferhat ve Ahmed el-Bili'yle Giza'daki bir benzin istasyonunda yakalandı.

Öte yandan, bir güvenlik yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kandil'in, başkent Kahire'nin güneyindeki Tora Cezaevi'ne götürülmek üzere olduğunu söyledi.

Kahire Temyiz Mahkemesi, eski Başbakan Kandil'in temyize götürdüğü, devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamadığı gerekçesiyle Dokki Hafif Suçlar Temyiz Mahkemesinin hükmettiği 1 yıl hapis ve görevden men cezasını onamıştı.

Kandil, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz'daki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmadan önce istifa etmişti. 

misir-hisam-kandil_ismail-heniye_filistinli-cocuk_gazze-gaza-001.jpg

Hişam Kandil, İsrail'in Gazze saldırısı esnasında kuşatma altındaki Gazze'ye gitmiş ve Heniye ile beraber ziyaret ettiği hastanede İsrail saldırısında hayatını kaybeden Filistinli çocuğun alnın öpmüştü.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim