1. HABERLER

  2. HABER

  3. Murat Karayılan: 33 Asker Çete İşi
Murat Karayılan: 33 Asker Çete İşi

Murat Karayılan: 33 Asker Çete İşi

PKK’nın Kandil’deki lideri Karayılan, 1993’te Bingöl-Elazığ yolunda 33 askerin öldürüldüğü olayı “Örgüt ahlakına uymadı” diye eleştirdi.

11 Mayıs 2011 Çarşamba 14:31A+A-

PKK yöneticisi Murat Karayılan, PKK'nın 30 yıllık serüvenini "Bir Savaşın Anatomisi" adlı kitapta anlattı. Kitabında 1993 yılında öldürülen 33 asker olayına açıklık getiren Karayılan, talimatın o dönem PKK Bölge Komutanı olan Şemdin Sakık tarafından verildiğini belirterek, "Bu içimizdeki çeteleşmiş bir anlayışın süreci sabote etme girişimidir. Maalesef Şemdin gibi çeteci anlayışa sahip bu kişilik PKK'nin ahlakına uymayan bir yöntemle silahsız askerleri kurşuna dizdirmiştir" dedi.

Mezopotamya Yayınları'ndan çıkan 500 sayfalık kitapta Karayılan, bazı önemli çatışmaları anlatırken, bazı karanlık olaylara da açıklık getiriyor. Karayılan, PKK'nın ateşkes kararı aldığı 1993 yılında Bingöl-Elazığ karayolunda terhis olan 33 silahsız askerin kurşuna dizilmesi olayıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Şemdin'in talimatı ve yönlendirmesiyle Bingöl-Elazığ karayolunda 33 askerin kurşuna dizilmesi bu anlamda içimizdeki çeteleşmiş bir anlayışın süreci sabote etme girişimidir.

Askerleri yem olarak sürdüler

Türk devlet yapısı içerisindeki çeteci kesimler süreci sabote etmek için operasyonları başlatmış ve hatta tartışmalı bir biçimde - güvenlikleri sağlanmadan- silahsız askerleri adeta yem olarak ortaya sürmüştür. Buna karşı Şemdin'in de devreye girmesi sabote sürecini tamamlamıştır. Teskeresini almış askerlere yönelik yapılan eylem bu anlamda PKK'nin eylemi olamaz. Her şeyden önce bu eylem tarzı PKK'nin taktiğine, etik anlayışına ve mücadele geleneğine oldukça terstir.

Saldırı bir kontra eylemi türüdür

Dörtlü çetenin başka zamanlarda da uyguladığı kontra eylem türlerinden biridir. PKK asla silahsız insanları kurşuna dizmez, varsa bir suçu onları esir alır. Soruşturmasını bitirdikten sonra adaletin ve hukukun gerekleri neyse onu yerine getirir. Çünkü PKK aynı zamanda uluslararası savaş yasalarına saygılı olmayı esas alan, haklı bir davayı yürüten, insani duyguları yüksek olan bir mücadele gücüdür. Askerliğini bitirip evine dönen insanları, 'Siz daha önce askerdiniz' diye tutup kurşuna dizmek PKK'nin anlayışı değildir. Ama maalesef Şemdin gibi çeteci anlayışa sahip bu kişilik PKK'nin ahlakına uymayan bir yöntemle silahsız askerleri kurşuna dizdirmiştir. Operasyonların başlaması ve 33 askerin de öldürülmüş olmasından sonra artık ateşkes fiili olarak sona ermiştir. Türk ordusu bunu bahane ederek, Kürdistan'ın her yerinde operasyonlarını aralıksız sürdürmeye başlamıştır. Çünkü 33 asker olayı Türk devletinde çeteciliği geliştirmek isteyen çevrelerin elini güçlendirmiştir. Bunun ne kadar irtibatlı yapılıp yapılmadığı tartışma konusu olan bir husustur. Ancak birbirini tamamlama bakımından ilginçtir."

TARAF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum