1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. "Mültecilerin Dönüşü Devletten Önemli"
Mültecilerin Dönüşü Devletten Önemli

"Mültecilerin Dönüşü Devletten Önemli"

Bereke devlet ilanının bedelinin mültecilerin dönüş hakkının iptali olmasından korktuklarını söyledi.

04 Ağustos 2011 Perşembe 17:40A+A-

Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, İslami Direniş Hareketi (Hamas) Lübnan temsilcisi Ali Bereke başkanlığındaki Hamas heyetini kabul etti. Heyette Hamas üyeleri Mahmud Es-Sıddık ve Rafet Murra'nın da yer aldığı bildirildi.

Lübnanlı resmi bir kaynağın aktardığına göre, Ali Bereke, Lübnanlı bakanla görüşmelerinde Filistin davası ve mülteciler sorunundaki son gelişmeleri ele aldıklarını ve Filistinli mültecilerin anayurtlarına dönüş hakkı ile daha çok ilgilenmek gerektiği üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Ali Bereke, "Lübnanlı bakana mültecilerin dönüş hakkının devlet kurulmasından daha önemli olduğunu belirttik. Çünkü biz devlet ilanının bedelinin mültecilerin dönüş hakkının iptali olmasından ve Filistinli mültecilerin davasından taviz verilmesinden endişe duyuyoruz" dedi.

Ali Bereke, Bakan Adnan Mansur'dan ayrıca Filistinli mülteciler sorununu uluslararası platformlarda dile getirerek Siyonist işgal rejimine baskı yapılmasını sağlamalarını, Lübnan'da yaşayan Filistinli mültecilerin onurlu bir hayat sürmeleri için gerekli düzenlemeleri yapmalarını istediklerini söyledi.

"Biz mültecilerin dönüş hakkını destekleyecek ve aynı zamanda Lübnan'ın istikrarını koruyacak şekilde Lübnan'daki Filistinlilerin sorunlarıyla ilgili Filistin-Lübnan diyaloğuna her zaman için açığız" şeklinde konuşan Bereke, Lübnanlı bakanla Eylül ayında Filistin devletinin tanınması için Birleşmiş Milletler'e başvurma konusunu da görüştüklerini belirtti. (FEM) 

HABERE YORUM KAT