1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mültecilere Karşı Vicdanları Kurumuş
Mültecilere Karşı Vicdanları Kurumuş

Mültecilere Karşı Vicdanları Kurumuş

Belçika'nın Batı Flandre valisi Carl Decaluwe halkı mültecilere yardım etmemeye çağırdı. Decaluwe sığınmacılara özellikle yiyecek verilmemesini talep etti.

A+A-

Belçika basınına göre Batı Flandre valisi Carl Decaluwe, polisin pazar gecesi bir limanda 40 mülteciyi yakaladığını belirterek bu tür operasyonları destekledi.

Böylece Belçika'da, Fransa'nın Calais bölgesindeki gibi bir kamp kurulmasının önüne geçildiğini savunan Decaluwe halktan mültecilere yardım etmemesini, özellikle de yiyecek vermemesini istedi.

Vali Decaluwe, "Yardım ederseniz daha fazlası gelecektir" ifadesini kullandı.

Batı Flandre valisi Carl Decaluwe'nin bu çağrısına tekpi gösteren bir papaz, "Valinin söyledikleri karşısında şaşkına döndüm. İnsanları kendi başlarına tek edemezsiniz. Eğer onlara yiyecek vermezsek, daha çok sorun yaşanır" dedi.

Avrupa mülteci politikası nedeniyle uzun süredir eleştirilirken, bazı ülkelerdeki vicdansız çıkışlar da dikkat çekiyor.

Belçika İçişleri Bakanı Theo Francken de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, "Sığınmacılar denize dökülmeli. Boğulmaları umurumda değil" açıklaması yapmıştı.

Belçikalı Bakan: Sığınmacılar denize dökülmeli

Yunanistan Göç Bakanı Ioannis Mouzala, geçen hafta Belçikalı mevkidaşı Theo Francken'in bir toplantıda kendisine, "Sığınmacıları denize geri dök. Üzgünüm ama boğulup boğulmamaları umurumda değil" dediğini iddia etmişti. Francken ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Alman ırkçı lider: Sığınmacıları polis vursun

Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi lideri Frauke Petry de "yasadışı yollarla ülkeye giren sığınmacılar gerekirse polis tarafından vurulsun" önerisinde bulunmuştu. Tepkiler sonrası ırkçı lider Frauke Petry sözlerini şu şekilde düzeltmişti: "Polis çocukları değil, kadınları vursun."

Danimarka da sığınmacıların 10 bin krondan (4 bin 400 lira) fazla para ve ziynet eşyasına el konulmasına karar vermişti.

Benzer uygulamalar, İsveç ile Almanya'nın Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletlerinde de yapılıyor.

 

AA

HABERE YORUM KAT