Mültecilere Geçici Kimlik Veriliyor

23.10.2014 04:19
Mültecilere Geçici Kimlik Veriliyor
Türkiye'ye sığınan mültecilere geçici kimlik belgesi verilecek. Böylece sığınmacıların eğitim, sağlık, sosyal yardım gibi hizmetlerden daha kolay istifade etmeleri sağlanacak.

Yüzbinlerce mülteciye kapısını açan Türkiye, dünyada bir ilke daha imza atarak mültecilere yönelik Geçici Koruma Yönetmeliği'ni yürürlüğe koydu.

Mültecilere sağlanacak olan Geçici Koruma konusu ayrıntılarıyla düzenlenerek dün resmi gazetede yayınlandı. Daha önce hiçbir ülkede bu denli detaylı bir kanun uygulamaya girmedi. Kimlik belgesiyle, mültecilere Türkiye'de yasal olarak kalış hakkı sağlanmış oldu. Başta sağlık hizmetleri olmak üzere eğitim, iş piyasasına erişim, sosyal yardım gibi hizmetlerin sağlanabilmesi için detaylı düzenlemeler yer alıyor.

Uygulama kapsamında geçici koruma kimlik belgesiyle, mültecilere, kimlik için adres kayıt sistemine kayıt yaptırma zorunluluğu getirildi. Ayrıca mülteciler uygulamayla çalışma izni almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvurabilecekler.

Kendilerine elektronik haberleşme hizmeti dahil diğer hizmetler için abonelik sözleşmesi yapabilme imkanı da tanmış olacak. Temel ve acil sağlık hizmetleri ile bu kapsamdaki tedavi ve ilaçlardan hasta katılım payı alınmayacak.

AYFER MALLI / YENİ ŞAFAK

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim