1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Mülteciler İçin Zamanla Yarış
Mülteciler İçin Zamanla Yarış

Mülteciler İçin Zamanla Yarış

Musul operasyonu çerçevesinde Hâzır bölgesinde çatışmalar devam ederken, cephe hattının bir kilometre gerisinde mülteci kampı için alt yapı çalışmaları da son hızla sürüyor.

A+A-

Musul operasyonu ikinci gününde. Irak ordusu ve Peşmerge kente ilerlerken Birleşmiş Milletler de mültecini akını konusunda uyarılarda bulunuyor.

Musul operasyonu çerçevesinde Hâzır bölgesinde çatışmalar devam ederken, cephe hattının hemen bir kilometre geresinde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Birleşmiş Milletler'e göre, Musul operasyonu nedeniyle kentte yaşayan 600 bini aşkın sivilin mülteci durumuna düşme riski bulunuyor. Kentteki yetkililer Erbil çevresine bugüne kadar yapılmış en büyük kamp için alt yapı çalışmalarına hız verdi.

Türk Kızılayı bölgede

Türk Kızılayı heyeti de ihtiyaçları tespit etmek üzere bölgede. Türk Kızılayı Başkanı Dr. Kerem Kınık, insani yardım malzemesinin sevkiyatını10 gün içinde gerçekleştirmek istediklerini belirterek "Orta ve uzun vadede de Musul operasyonunun gidişatına ve nüfus hareketliliğine göre mevcut kamp alanlarının desteklenmesi ya da yeni kamp alanlarının kurulması noktasında bu yardımlarımız boyut kazanacak" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler, 100 bin mültecinin Suriye ve Türkiye’ye geçme ihtimali olduğunun altını çiziyor.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de muhtemel göç dalgasıyla başedebilmek için uluslararası yardım kuruluşları ve Bağdat hükümetine başvurmuştu.

Kaynak: Can Hasasu / Al Jazeera

HABERE YORUM KAT