1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Mülteci Çocukların Sınırdaki Zorlu Bekleyişi Sürüyor!
Mülteci Çocukların Sınırdaki Zorlu Bekleyişi Sürüyor!

Mülteci Çocukların Sınırdaki Zorlu Bekleyişi Sürüyor!

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında bulunan kampta sınırın açılmasını bekleyen mülteci çocuklar, korkmuş ve yorgun bir şekilde sınırın açılmasını bekliyor.

A+A-

İdomeni kasabasında bulunan mülteci kampında sınırın açılmasını bekleyen mülteci çocuklar, kamptaki kötü şartlardan şikâyetçi.

Savaşların en çok mağdur ettiği mülteci çocuklar, AA muhabirine yaptıkları açıklamalarda, gelecek planlarını, yaşadıkları zorlukları ve ülkelerine duydukları özlemi anlattı.

Mülteci çocuklar, İdomeni'deki koşulların zorluğu, yiyecek ve içecek azlığı, yatacak yerlerin olmaması nedeniyle korkmuş ve yorgun bir şekilde sınırın açılmasını bekliyor.

multeci_cocuklar_yunanistan_makedonya.jpg

“Ne Oyun Oynayacak Arkadaşım Ne de Oyuncağım Var”

İdomeni'deki kampta bir haftadır Makedonya sınırının açılmasını bekleyen 11 yaşındaki Suriyeli Ziyad, ailesiyle Suriye'den yola çıkıp Almanya'ya ulaşmak istediğini belirterek, “Arkadaşımız olsa da biz oyun oynamak istemiyoruz. Sadece sınırı geçmek istiyoruz.” diye konuştu.

Suriyeli bir başka mülteci çocuk 8 yaşındaki Roulen de “Çok hastayım ama ilaç yok. Yemek yok. Hava çok soğuk. Yatak yok. Ne oyun oynayacak arkadaşım ne de oyuncağım var.” dedi.

Iraklı mülteci 13 yaşındaki Abdullah ise kampta 15 gündür sınırın açılmasını beklediklerini, kampta verilen yiyecek ve içeceğin azlığı nedeniyle ekmeği ve suyu kendilerinin satın aldığını kaydetti.

multeci_cocuklar_yunanistan_makedonya_2.jpg

Mültecilerden Protesto

Öte yandan İdomeni kasabasındaki bekleyişlerini sürdüren yüzlerce mülteci, geçişlerine izin verilmemesine yönelik protesto düzenledi.

Sınır bölgesinde toplanan mülteciler ellerinde “Almanya” ve “Merkel” yazılı dövizler açarak, daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak için sınırın açılması noktasında Avrupa ülkelerine yardım çağrısında bulundu.

Suriyeli bir mülteci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kötüleşen hava şartları nedeniyle büyük sıkıntı çektiklerini ifade ederek, “Artık sabrımız kalmadı. Tek isteğimiz sınırların açılması ve yolumuza devam etmemiz.” dedi.

multeci_cocuklar_yunanistan_makedonya_3.jpg

AA

HABERE YORUM KAT