1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Muhammed Mursi, Yasama Yetkisini Devretti
Muhammed Mursi, Yasama Yetkisini Devretti

Muhammed Mursi, Yasama Yetkisini Devretti

Mısır'da yeni anayasa yürürlüğe girdi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yasama yetkisini Şura Meclisi'ne devretti.

A+A-

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi referendum resmi sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanmasının ardından yeni anayasayı onayladı. Mursi bu şekilde bu gün toplanan Mısır Parlamentosu alt kanadı Şura Meclisi’ne yasama yetkisini de devretti.

Yeni anayasanın yürürlüğe girmesinin ardından, ülkedeki siyasi hareketler ve partiler parlamento seçimleri kanunun hazırlanması için harekete geçti. Mısır muhalefetinin çatısı altında toplandığı Ulusal Kurtuluş Cephesi, seçim bölgeleri yeniden düzenlenmesi ve adaylık sisteminin yeniden düzenlenmesini öngören bir kanun tasarısı hazırladığı açıklandı.

Kongre Partisi başkanı Amr Musa, seçimlere kadar yeni bir geçiş hükümetinin kurulması teklifinde bulundu. Musa ayrıca, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumun halka açıklanmasının gereğini ifade etti.

Musa’nın önerisi Cumhurbaşkanı başkanlığında bir yıllık yeni bir geçiş dönemi hükümeti kurulması ve ülkede ‘siyasi uzlaşma süreci’ başlatılmasını içeriyor. Musa bu dönemde anayasada yeni değişikliklerin yapılmasını öneriyor.

Müslüman Kardeşler Musa’nın bu önerisini kabul etmediklerini, hükümetin seçimlere kadar görevinde kalacağını açıkladı. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Hürriyet ve Adalet Partisi başkan vekili Isam Iryan, anayasada nasıl bir değişim süreci yaşanacağının anayasanın bizzat kendisinde belirtildiğini, partilerin seçimlere hazırlanmasının gereğini ifade etti.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNE RED

Isam Iryan, ABD Büyükelçiliğine tepki gösterdi. Iryan Büyükelçilik tarafından yapılan ülkedeki siyasi bölünmüşlüğe son verme ve uzlaşma, konusundaki çağrıyı reddettiğini bu tür bir müdahalenin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Öte yandan, Ulusal Kurtuluş Cephesi Cumhurbaşkanı Mursi tarafından organize edilen ‘Mısır Milli Diyaloğu’nun beşincisine katılmayacağını açıkladı.  

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT