1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Muhammed Mursi Ant İçerek Göreve Başladı
Muhammed Mursi Ant İçerek Göreve Başladı

Muhammed Mursi Ant İçerek Göreve Başladı

Cumhurbaşkanı Mursi, "Şimdi ordu, asıl görevine, ulusu ve sınırlarını koruma işine geri dönecek." dedi.

A+A-

Mısır'da özgür seçimlerle işbaşına geçen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi bugün Anayasa Mahkemesi'nde ant içerek göreve başladı.

Kahire'deki tarihi törende, Mursi, "anayasaya ve hukukun üstünlüğüne bağlı kalacağını ve Mısır halkını koruyacağını" taahhüt etti.

Daha sonra Kahire Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mursi, bu ay Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi'nce feshedilen meclisi, yeniden işler hale getirmeye de söz verdi.

Meclis üyelerinin özgür ve adil bir oylamayla seçildiğini; milletvekillerine yeni ve demokratik bir anayasa hazırlama görevi verildiğini kaydeden Mursi, onyıllar boyunca Mısır'ı yönetmiş olan silahlı kuvvetlerin halkın iradesine saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mursi, "Şimdi ordu, asıl görevine, ulusu ve sınırlarını koruma işine geri dönecek." dedi.

Mursi, geçen Kasım ayında yapılan parlamento seçimlerini 'hileli' diye niteleyen anayasa mahkemesinin "bağımsız, güçlü, etkili ve her türlü kuşku ile suistimalden uzak tutulacağını" kaydetti.

Orta Doğu uzmanı Magdi Abdelhadi, Cumhurbaşkanı Mursi'nin ülkede köklü bir egemenliği olan orduyla arasındaki çok zorlu ilişkiye bir çözüm bulması gerekeceğini kaydediyor.

Magdi Abdelhadi, Mısır'da Hüsnü Mübarek yönetiminin hala büyük ölçüde işbaşında olduğunu ve bu kişilerin yeni cumhurbaşkanıyla birlikte çalışmak istemeyeceklerini belirtiyor.

Askeri konsey, son haftalarda aldığı kararlarla cumhurbaşkanının çeşitli yetkilerine son vermişti.

Sabahki ant içme töreni öncesinde, Mübarek dönemindeki uygulamaların tersine, Kahire'de trafik durdurulmadı.

Mursi'nin bugün Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi'nden yönetimi devralması bekleniyor.

BBC 

HABERE YORUM KAT