Muhaliflerin Hedefi Son Kale Sirte

26.08.2011 03:46
Muhaliflerin Hedefi Son Kale Sirte
Libya'da muhalif güçler, Muammer Kaddafi'nin karargâhı Bab el-Aziziye'yi ele geçirmelerinin ardından başkent Trablus'tan sonra Kaddafi'nin ikinci kalesi olarak adlandırılan doğum yeri Sirte ile kabilesinin güçlü olduğu Sebha şehirlerine yöneldi

Muammer Kaddafi'nin Trablus'taki karargâhını ele geçiren muhalifler, fiilen devrilen Libya liderinin ikinci kalesi Sirte ile kontrolü altındaki Sebha'yı almak için çabalıyor. Kayıplara karışan Kaddafi'nin ev ev arandığı Trablus'ta ise rejim yanlılarının direnişi sürüyor.

Libya'da muhalif güçler, Muammer Kaddafi'nin karargâhı Bab el-Aziziye'yi ele geçirmelerinin ardından başkent Trablus'tan sonra Kaddafi'nin ikinci kalesi olarak adlandırılan doğum yeri Sirte ile kabilesinin güçlü olduğu Sebha şehirlerine yöneldi. Ülkenin doğusu ile batısını fiili olarak ikiye ayıran Sirte'ye takviye güç gönderen muhaliflerin, şehre giden yolda dün bin civarında Kaddafi taraftarıyla çatıştığı, ancak direnişi kıramadığı bildirildi. Muhalifler kurduğu geçici konsey, Kaddafi yanlılarının silah bırakması için Sirte'deki aşiret liderleriyle müzakereler yapıyor. Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, daha fazla kan akmaması için Muammer Kaddafi'nin denetiminde bulunan bölgelerde yaşayanlara "devrime katılmaları" çağrısında bulunuyor.

Kaddafi'ye bağlı güçlerin elinde bulunan güneydeki Sebha'dan çatışma haberleri gelirken, büyük bir bölümü muhaliflerin kontrolüne geçen Trablus'un bazı noktalarında da direniş sürüyor. Trablus'taki çatışmalar, Bab el-Aziziye Karargâhı çevresinde yoğunlaşmış durumda. Kaddafi ve oğullarının Ebu Selim Mahallesi'ndeki bir binada sıkıştırıldığı haberi muhalif saflarda heyecan uyandırırken, bölge kuşatma altına alındı. Kuşatma sırasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Libya'daki çatışmalarda altı aydan bu yana 20 binden fazla kişinin öldüğü belirtiliyor. Libyalı muhalifler Kaddafi'nin ilaç ve gıda stoklarını da ele geçirdi.

Kürşat Bayhan / Zaman 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim