1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhalifler Roma Toplantısını Boykot Edecekler
Muhalifler Roma Toplantısını Boykot Edecekler

Muhalifler Roma Toplantısını Boykot Edecekler

Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu Milli Koalisyon devam eden katliamlara karşı sessiz kalan uluslar arası güçleri protesto ediyor.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu adına yapılan açıklamada Roma’da yapılacak ve tarihi gelecek ay netleşecek olan “Suriye’nin Dostları” toplantısından çekileceğini açıklarken, Rusya ve ABD’de yapılacak görüşmelere de gitmeyeceğini duyurdu.

Açıklamada bu kararın “Suriye halkına karşı işlenen suçlar” karşısında dünyanın takındığı umursamaz tavrı protesto etmek için alındığı ifade edildi ve “iki yıldır halkımıza karşı gerçekleştirilen ve her gün katliamlarla süren suçlara karşı uluslar arası toplumun sessizlik” vurgusu yapıldı.

Rusya’nın tutumuna dikkat çekilen açıklamada “Yüzlerce savunmasız sivil Scud füzeleriyle katledilmesi ve tarihi Halep şehrinin sistematik bir tarzda yok edilmesi”ne vurgu yapılarak, “Rusya liderlerini rejime verdikleri silah desteğini devam ettirmeleri dolayısıyla ahlaki ve siyasi açıdan özellikle sorumlu tutuyoruz” denildi.

Koalisyon açıklamasında Moskova ve Washington’un görüşme davetlerinin de geri çevrildiği duyuruldu.

Halep’in doğu bölgesinde dün yapılan Scud saldırısına en az 29 kişi can vermiş ve 10 kişilik bir aile evlerinin çökmesi üzerine yıkıntılar arasında kalmıştı.

Salı günü de bir başka füze saldırısında muhaliflerin elindeki Cebel Bedro semtinde en az 20 kişi ölmüştü.

HABERE YORUM KAT