1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhalifler Petrol Sahası Ele Geçirdi
Muhalifler Petrol Sahası Ele Geçirdi

Muhalifler Petrol Sahası Ele Geçirdi

Muhalifler, Deir Ezzor'da petrol sahası ele geçirdi.

A+A-

Suriyeli eylemciler, günlerce süren bir kuşatmanın ardından muhaliflerin ülkenin doğusundaki Deir Ezzor bölgesinde bulunan bir petrol sahasını ele geçirdiklerini söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, al-Ward'ın şiddetli çatışmaların ardından ele geçirildiğini öne sürdü.

Gözlemevi'ne göre, muhalifler daha önce petrol sahası ele geçirmemişti.

BBC'nin haberine göre, merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin başkanı Rami Abdel Rahman, " Cafer Tayyar Tugayı'nda bulunan muhalifler, birkaç gün süren kuşatmanın ardından Mayadin şehrinin doğusunda bulunan al-Ward petrol sahasını ele geçirdi." dedi.

Gözlemevi ayrıca, görgü tanıkları, yerel halk ve eylemcilere dayanarak muhaliflerin Mayadin'e saldıran bir savaş uçağını düşürdüğünü söyledi.

Rahman, petrol sahasını koruyan 40 askerden bazılarının öldürüldüğünü, yaralandığını veya yakalandığını söyledi.
Associated Press haber ajansına konuşan Ömer Abu Leila adlı bir eylemci, petrol sahasının ele geçirilmeden kısa bir süre önce işler halde olduğunu belirtti.

Suriye'nin enerji rezervlerinin büyük bir kısmına sahip olmasından dolayı al-Ward, Deir Ezzor'daki en önemli petrol sahalarından biri olarak görülüyor.

Suriye petrolünün %95'ini satın alan Avrupa Birliği yaptırımlar uygulamadan önce, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın hükümeti en fazla parayı bu yolla kazanıyordu.

2011 yılının dördüncü çeyreğinde 13 bin 500 ton olan petrol ihracatı 2012 yılının ilk çeyreğinde 7 bin 500 tona geriledi.


ŞAM'A AĞIR BOMBARDIMAN

Öte yandan, Suriye'de ordu birliklerinin Şam başta olmak üzere ülke genelinde düzenlediği saldırılarda 179 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce yaralının olduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), başkent Şam ve banliyölerinde 9'u çocuk 80 kişinin ordu birlikleri tarafından öldürüldüğünü aktardı. SNHR, İdlib'de 37, Halep'te 25, Humus'ta 14, Dera'da 11, Deyr-i Zor'da 6, Hama'da 3, Lazkiye'de 2 ve Kuneytera kentinde 1 kişi olmak üzere ülke genelindeki şiddet olaylarında ölü sayısının 179'a yükseldiğini duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) da savaş uçaklarının Şam banliyölerini ilk defa bu kadar yoğun bombaladığını, TNT 'varil bombaları'nın sivil yerleşim yerlerine atıldığını, enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğunu kaydetti. (timeturk)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum