1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhalifler Dera Kırsalında İlerledi
Muhalifler Dera Kırsalında İlerledi

Muhalifler Dera Kırsalında İlerledi

Suriye’de muhalif silahlı gruplar Dera kırsalında Şeyh Miskin bölgesinde ilerlediğini duyurdu. Gruplar bölgede Esed rejiminin son varlığı olan 82. Tugay'a karşı saldırı başlattı.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı muhalif silahlı gruplar, Dera kırsalında Şeyh Miskin bölgesinde Esed rejimine karşı ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Muhalif silahlı gruplar Şeyh Miskin’de rejimin son varlığı olan 82. Tugay'ı ele geçirmek için saldırı başlattı. 

Esed rejimi ise Suriye’nin çeşitli bölgelerinden İran Devrimci Muhafızlar ordusu ve Hizbullah’ın desteğiyle bölgede savaşan güçlerine askeri takviye gönderdi.

Suriye Mubaşir haber sitesine göre, Dera kırsalında devam eden şiddetli çatışmalarda çok sayıda asker hayatını kaybetti.

Diğer yanda Esed rejimi Dera, Hama ve Humus kırsal bölgelerinde varil bombalarıyla hava saldırıları, havan topları saldırıları ve topçu bombardımanı gerçekleştirdi. Çok sayıda sivil öldü ve yaralandı.

Al Jazeera muhabiri, Humus kırsalında Telbise bölgesinde şiddetli çatışmaların devam ettiğini söyledi. Stratejik konuma sahip Hilaliye bölgesini muhalif grupların elinden geri almak için askeri operasyon başlatan Esed rejimine bağlı güçler, ÖSO’ya bağlı muhalif silahlı gruplarla şiddetli çatışmalara devam ediyor.

İdlib’de ise rejime bağlı güçlere bombayla yüklü araç saldırısı düzenlendi.

Rejime bağlı savaş uçakları muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri vurmaya devam ediyor. Dera kentine düzenlenen saldırıda onlarca kişi ölmüş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Şeyh Miskin, İbta ve Deal mahallelerinin hedef alındığı saldırıda birçok ev ve işyeri isabet almıştı.

Halep’te ise muhalifler iki bölgeyi ele geçirdiğini duyurmuştu. Kentin Nıbel ve Zehra köylerine saldırı düzenleyen ÖSO’ya bağlı silahlı gruplar, Esed’e bağlı birliklere ağır kayıplar verdirdiklerini ifade etti.

Her iki köyde kontrolü sağladıklarını vurgulayan muhalifler, rejim güçlerinin bölgeden çekilmek zorunda kaldıklarını söylemişti.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT