1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhalifler: De Mistura'dan Poziitif Mesajlar Aldık
Muhalifler: De Mistura'dan Poziitif Mesajlar Aldık

Muhalifler: De Mistura'dan Poziitif Mesajlar Aldık

Suriyeli muhalifler, Cenevre'de BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura ile ilk temaslarından 'pozitif mesajlar aldıklarını' açıkladı.

A+A-

 BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Pazartesi günü Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi (YMK) üyeleri ve Esed rejimi temsilcileriyle ayrı ayrı görüşecek. Ancak bu görüşme Cenevre'de ana müzakerelerin başlayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü muhalifler BM Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunarak sivillere yönelik bombardımanın sonlandırılması, kuşatmaların kaldırılması ve insani yardım ulaştırılması gibi adımları müzakere edilemez olduğunu söylüyor. Bunların önkoşul olmadığının altını çizen mıhalifler, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının 12. ve 13. Maddeleri'ne işaret ediyor.

YMK Sözcüsü Salim el-Muslet, tam müzakerelere geçmek için muhaliflerin taleplerini bugünkü basın toplantısında yineledi.  Cenevre'ye Suriye halkını kurtarmaya, Avrupa'daki sığınmacıları evlerine geri götürmeye geldiklerini ama ölenleri, denizde boğulanları geri döndürmenin mümkün olmadığını ifade eden Muslet, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüşmelere başlamayı istiyoruz ama BM Güvenlik Konseyi'nde 15 ülke tarafından kabul edilen kararların uygulanması için de uluslararası toplumun ciddi adımlar attığını görmek istiyoruz. Açlıktan ölmek üzere olan çocuklarımıza gıda ulaştırıldığını görmek istiyoruz. Suriyeli kadınların güvende olduğunu, Esed'in hapishanelerindeki kadınların serbest bırakıldığını görmek istiyoruz."

'Pozitif mesajlar aldık'

De Mistura ile yaptıkları ilk görüşme sonrasında basına konuşan el-Muslet, de Mistura ile yarın tekrar görüşeceklerini söyledi. El-Muslet, "Gelişmeler pozitif. De Mistura'dan pozitif mesajlar aldık. Yarın, de Mistura ile tekrar görüşeceğiz" dedi.

YMK'nın Koorsinatörü Riyad Hicab ise internetten yaptığı açıklamada rejimin Suriye halkının temel insani haklarını ihlal etmeye devam ettiğini belirterek "YMK temsilcilerinin Cenevre'de bulunması bu hak ihlallerinin meşrulaştırıldığı anlamına gelmez, YMK, temsilcilerini çekebilir" restini çekti. 

'Garanti almaya geldik'

Muhalif heyetten Basma Kudmani de "Cenevre'ye sadece insani durumun iyileştirilmesi konusunda ciddi adımlar atılması için garanti almak için geldik" dedi.

Geçen hafta müzakere hazırlıkları başladığında Suriye'de bombardımanların ve kuşatmaların genişletildiğine dikkat çeken Kudmani, "Bombardımanlar yoğunlaştı. Tam bir kuşatma söz konusu" diye konuştu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Cumartesi günü Rusya'nın 30 Eylül 2015'te başlayan hava saldırılarında şimdiye kadar 1400 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamştı.  

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT