1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muhalefetten Esed’siz Çözüm Şartı
Muhalefetten Esed’siz Çözüm Şartı

Muhalefetten Esed’siz Çözüm Şartı

Cenevre’de düzenlenecek görüşmelere katılmak için muhalefet Esed’in iktidarını bırakmasının gerektiğini söylüyor!

A+A-

ABD ve Rusya Dışişleri Bakanlarının ortak girişimiyle organize edilecek Cenevre konferansına ilişkin belirsizlik sürüyor. Suriye’de savaşı sürdüren direnişçiler Beşşar Esed yönetimiyle her türlü diyalogu reddederken, Suriye yönetimi ise Beşşar Esed’in konumunun tartışılacağı herhangi bir görüşmeyi kabul etmeyeceklerini söylüyor.

Bu arada Suriye muhalefetinin çatı kuruluşu Koalisyonun bir yetkilisi Cenevre’de düzenlenecek barış konferansına Beşşar Esed’in çekilmesi şartıyla katılacaklarını açıkladı.

BBC’ye bugün bir demeç veren Suriye Milli Koalisyonundan Luay Safi Esed ve yardımcılarının iktidarı terk etmelerinin herhangi bir çözüm arayışının temel şartı olduğunu söyledi.

Muhalefetin İstanbul’da düzenlediği üç günlük toplantıda konuşan Luay Safi “Eğer Beşşar yönetimi çerçeveyi kabul ediyorsa biz de kabul ederiz. Biz ilk günden beri Cenevre konusuna olumlu yaklaştık. Siyasi çözümden yanayız. Fakat bugüne dek bizi defalarca aldatan bu rejimin bir daha aldatmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Al-Arabiya'da yer alan bilgilere göre Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Lukaşeviç’in Suriye yönetimin görüşmeler katılacağını ilan etmesini de değerlendiren Safi Suriye yönetiminin toplantıya katılacağına ilişkin duyurunun Şam’dan değil de Moskova’dan yapılmasının dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Haksöz-Haber
 

HABERE YORUM KAT