Muhalefetten Esed Sonrası Dönem İçin Çözüm Önerisi

12.02.2014 18:53
Muhalefetten Esed Sonrası Dönem İçin Çözüm Önerisi
Suriye Muhalafet Heyeti, Cenevre'de, Esed sonarsı dönem için çözüm önerisi sundu.

Suriye Muhalefeti BM gözetiminde topyekün ateşkesi  sağlayacak ve iç savaşın her iki tarafındaki yabancı savaşçıları ülke dışarısına çıkaracak bir geçiş hükümeti çağrısında bulundu.

Reuters Haber Ajansı’nın ulaştığı belge arabulucu Lahdar Brahimi ve Cenevrede’ki  Rejim heyetine sunuldu.

Belge’de Beşşar Esed’in kaderine değinilmezken, muhalifler süreçte herhangi bir rolünün olmayacağını açık kılmak için planda Beşşar Esed’in görmezden gelindiğini belirtti.

5 sayfalık planda “Geçiş Hükümeti ,BM gözlemcilerinin gözetiminde şiddeti sonlandıracak, sivilleri koruyacak ve ülkeyi istikrara kavuşturacak gerekli düzenlemeleri ivedilikle yaparak  topyekün ateşkesi sağlayacak ve denetleyecektir” ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca planda bütün taraflara “askerlerin çekilmesi silahlı grupların silah bırakması, mensuplarının terhisi veya orduya ya da sivil memuriyete alınmasını içeren şiddete son verme kararında Geçiş Hükümeti ile ortaklaşa çalışma” çağrısı yapılıyor.

Şam Delegasyonu teklife henüz bir cevap vermezken, Muhaliflerin sözcüsü Luay Safi muhabirlere “Bu hususta herhangi bir cevap almış değiliz... umuyorum ki olumlu bir cevap gelecektir.” Açıklamasında bulundu.

Haksöz-Haber

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim