Muhalefet ‘Silahlı Mücadele’yi Tartışıyor

08.10.2011 11:30
Muhalefet ‘Silahlı Mücadele’yi Tartışıyor
Beşar Esad’a karşı faaliyet yürüten Suriye muhalefeti rejim karşıt stratejiler noktasında bölündü.

Suriye Ulusal Konsey sözcüsü Besma Kadmanî, Esad rejimine karşı silahlı mücadelenin tekrar düşünülmesi gerektiğini dile getirdi.

Today’a Zaman’a açıklamalarda bulunan Kadmanî, “bazı grupların silahlı mücadele için çağrı yapmasından kaygı duyuyoruz,” açıklamasını yaptı ve  bu noktada muhalif kesimler arasında ortak bir mutabakatın olmadığının da altını çizdi.

Suriyeli muhalifler geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir araya gelerek Esad rejimine karşı izlenecek yol konusunda çeşitli kararlar almıştı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Baas rejimine karşı silahlı mücadeleye geçilmesi dillendirilmiş ve bunu da ordudan kaçarak muhaliflere katılan firarî askerlerin üstleneceği açıklanmıştı.

Ancak bazı muhalifler Esad rejimine karşı silahlı mücadelenin olmaması gerektiğini dile getiriyor. Suriye ordusundan firar eden ve Esad rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu ismiyle silahlı birlik kuran Riad el Es’ad Reuters’a yaptığı açıklamada, Esad rejimine karşı silahlı mücadelenin başladığı ve saldırılarını en yakın zamanda gerçekleştireceklerini açıklamıştı. Es’ad, açıklamasında Esad rejiminin silah olmaksızın devrilmeyeceğini dile getirmişti

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim