1. HABERLER

  2. HABER

  3. Muhalefet Paketi Yine Beğenmedi
Muhalefet Paketi Yine Beğenmedi

Muhalefet Paketi Yine Beğenmedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketine muhalefetten eleştiri geldi.

A+A-

Başbakan'ın açıkladığı pakete muhalefetten bilindik tepkiler geldi. MHP'li Vural, paketin PKK dayatması olduğunu iddia etti. Aynı noktada buluşan CHP ve BDP ise paketin zayıf olduğunu öne sürdü.

MHP: PKK DAYATMASI

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural 'Bu paketin, tamamıyla terör örgütünün ve siyasal bölücülüğün gölgesi ve dayatması altında hazırlandığı gayet açık. İsimlerin değiştirilmesi, andın kaldırılması, klavyelere özgürlük, alfabenin değiştirilmesi, özel okullarda eğitim hususları PKK ve BDP'nin nihai hedeflerine ulaşmak için birer araçtır' şeklinde değerlendirdi. MHP lideri Bahçeli'nin de bugün pakete ilişkin açıklamalarda bulunması bekleniyor.

CHP: DAĞ FARE DOĞURDU

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise paketinin ülkenin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamadığını savunarak, 'Çok zayıf, çok güçsüz ve demokratikleşme ismini hak etmeyen bir paket' görüşünü paylaştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise tarihi reformları 'gönül alma paketi' alarak değerlendirdi ve 'Dağ fare doğurdu' dedi. Detaylı açıklamanın bugün Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılacağı duyuruldu.

BDP: İHTİYACA CEVAP VERMEDİ

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını canlı yayında dinleyen BDP'liler ise iki saatlik bir değerlendirme toplantısı yaptı. Ardından basın karşısına çıkan BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak 'Ortaya çıkan bu paketin, beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini ifade ediyoruz ' dedi. Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de paketi 'içi boş kocaman kabağa' benzetti.

SP: OY KAYGISIYLA HAZIRLANMIŞ

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı sağlayacak her adımı desteklediklerini belirterek, 'Sayın Başbakan'ın açıkladığı pakette, demokratikleşme kaygısından çok AKP'nin oy kaygısını gördük' ifadesini kullandı. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise paketin ayaküstü hazırlanmış bir paket görüntüsü verdiğini savunarak, 'Milletin gözünü boyamaya çalışıyorlar' dedi.

 Çetiner Çetin / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum