1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mübarek’in “Komplo Planı”nın Belgesi
Mübarek’in “Komplo Planı”nın Belgesi

Mübarek’in “Komplo Planı”nın Belgesi

Mübarek’in “halk ayaklanmasına karşı koyma planı” Özgün Duruş Gazetesi’ tarafından ele geçirildi.

05 Şubat 2011 Cumartesi 11:44A+A-

 

Samet Doğan / Özgün Duruş Gazetesi

Mısır'da gösteriler 12. Gününe girerken haftalık olarak yayın hayatına devam eden Özgün duruş Gazetesi Mısır İçişleri Bakanlığı'nın "Halk ayaklanmasına karşı koyma" planının resmi belgesine ulaştı. 28 Ocak tarihli belge dünya basınında ilk defa Özgün Duruş'un pazartesi günü çıkacak olan sayısında yayımlanıyor. Belge, İçişleri Bakanlığı tarafından halk ayaklanmasına karşı koyma planı çerçevesinde uygulanacak  stratejileri anlatıyor. Belgede, "Daha önce çeşitli suçlara karışmış magandalara para ödenerek, onlarla evlerinde veya çeşitli toplanma yerlerinde tek tek buluşup rolleri konuşulmalı, Güvenlik güçlerinin, polislerin, dedektiflerin sivil kıyafetlerle halkın arasına ekteki tabloda belirtildiği gibi dağıtımı yapılmalı." Deniyor.

 İşte Mısır İçişleri Bakanlığı'nın belgesinin orijinal hali ve tercümesi

 

 

 

"İçişleri Bakanlığı                                                                             28.01.2011

Konu: Halk ayaklanmasına karşı koyma planı

Stratejiler

- Göstericilerin köy ve şehir yollarından geçmelerine izin verilmeli. Yürüyüşlerini engellemekten kaçınılmalı Gerçek mermi, plastik mermi ve gözyaşartıcı bomba kullanırken oldukça dikkatli olunmalı ve ancak elinizde bulunan listede kayıtlı yetkili kişinin emriyle kullanılmalı.

- Daha önce çeşitli suçlara karışmış magandalara para ödenerek, onlarla evlerinde veya çeşitli toplanma yerlerinde tek tek buluşup rolleri konuşulmalı. Bunu kendilerine bu konuda izin verilen kişiler gayrı resmi bir şekilde gerçekleştirmeli. Ayrıca magandaların ekteki tabloya göre dağılmaları planlanmalı. Kademeli olarak, açıklamada belirtildiği gibi kaos oluşturma planı ve harekete geçme süreleri kendilerine iletilmeli.

- Kuruluşlar, partiler ve matbuat kontrol edilerek, basın-yayınla kordinasyon içinde olunmalı. Ayrıca tüm mesajlaşmalar ve konuşmalar kayıt altına alınarak rapor haline getirilmeli.

- Cuma sabah 6'dan itibaren iletişim şebekeleri (internet /telefon) kesilmeli ve bununla beraber tüm subayların aralarındaki iletişim araçlarını şifreli olarak kullanması gerekli.

- Güvenlik güçlerinin, polislerin, dedektiflerin sivil kıyafetlerle halkın arasına ekteki tabloda belirtildiği gibi dağıtımı yapılmalı.

- Ekteki tabloda belirtildiği gibi gösterileri Cuma günü bazı meydanlarla ve merkezi yerlerle sınırlı tutmalı ve göstericilerin haritada belirtilen tehlikeli yerlere uylaşmasının önüne geçilmeli.

- Güvenlik güçlerine sivil kıyafetler ve kullanabilecekleri tahta ve demir sopalar dağıtılmalı ve hiçbir şiddete başvurmadan göstericilerin elebaşlarını tutuklamaları söylenmeli.

- Ayrıca herbirine gerekli olmadığı sürece gerçek mermi kullanmaması ve gözyaşartıcı bomba ile plastik mermi kullanması tenbih edilmeli.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum