1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muaz el-Hatib ve ÖSO’dan Açıklama
Muaz el-Hatib ve ÖSO’dan Açıklama

Muaz el-Hatib ve ÖSO’dan Açıklama

SMDK Başkanı Muaz el-Hatib ve Özgür Suriye ordusundan Ramazan el-Buti'nin camide öldürülmesi hakkında açıklama...

A+A-

Özgür Suriye Ordusu, Ramazan el-Buti suikastine ilişkin, "Kanlı saldırıyı Suriye rejiminden başkası yapmaz" dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el-Hatib Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan İman Camisi'ne düzenlenen saldırı hakkında bir açıklama yayınladı.

Şahsi internet sitesinde yayınladığı açıklamada Hatib, saldırıda hayatını kaybeden Ramazan el-Buti hakkındaki kanaatlerini de kamuoyu ile paylaştı.

Hatib, ''Biz Buti ile birçok durumda çeliştik ancak onun ilmi konumunu biliyoruz. Buti'nin siyasi görüşünü onaylamıyor ve yöneticilerin safında yer almasını yanlış olduğunu düşünüyoruz ancak öldürülmesi, şer kapılarını açan bir suç'' ifadelerine yer verdi.

Daha önce de Esed güçlerinin birçok İslam alimine suikast düzenlediğine dikkati çeken Hatib'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:  ''Rejim daha önce yüzlerce alimimize karşı suikast düzenledi ve idam etti. Bu eylemi de rejim yapmış olabilir. Son zamanlarda Buti'nin görüşlerinin değiştiğine dair bilgiler var. Değişen görüşleri nedeniyle konumundan korkarak rejim tarafından tasfiye edilmiş olduğuna inanıyoruz"

Buti'nin Ölümü Rejimin Çıkarına Uygun

AA'ya konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) İslam Sancağı Tugayı Basın Sorumlusu Ebu Ömer ed-Dimeşgi de ''Muhaliflerin Buti'nin ölümünden elde edebileceği bir şey yok. Buti'nin ölümü, rejimin çıkarına uygun'' dedi.

Dimeşgi, ''Buti'nin öldürüldüğü kanlı saldırıyı Suriye rejiminden başkası yapmaz. Rejim, Buti hayattayken onu kullanabildiği kadar kullandı, şimdi onun ölümünü kullanmak istiyor'' diye konuştu.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'de camiye yapılan saldırıyı en şiddetli biçimde kınadığını açıkladı.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum