1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Muaddamiyye' de Abluka: İkinci Bir Madaya Olabilir!
Muaddamiyye' de Abluka: İkinci Bir Madaya Olabilir!

Muaddamiyye' de Abluka: İkinci Bir Madaya Olabilir!

Esed güçlerinin, Muaddamiyye'de 20 günden bu yana daha yoğun olarak uyguladığı abluka, Madaya'ya benzer bir insanlık dramı yaşanma riskini artırıyor.

A+A-

Esed güçlerinin Suriye’de Şam'ın batısındaki Muaddamiyye'ye uyguladığı ablukayı artırması ikinci bir Madaya faciası yaşanması endişesini gündeme getiriyor.

Yaklaşık 3 yıldır direnişçilerin kontrolündeki Muaddamiyye'de yaşayan 45 bin Suriyeli, son 20 gündür daha da artan abluka nedeniyle gıda maddeleri, ilaç ve süte ulaşmakta sıkıntı çekiyor.

AA muhabirine konuşan Muaddamiyye sakinlerinden Ummu Meram, ilçede çocuklar için süt bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu vurgulayarak, yeterli beslenemeyen kızının her geçen gün zayıfladığını, ilçede bir hastane olmaması ve dışarı çıkma imkânlarının da olmaması nedeniyle küçük kızı Meram'ı tedavi ettiremediklerini söyledi.

Muaddamiyye Yerel Meclis üyesi Ahmed eş-Şeyh, gıda ve ilaç girişinin yapıldığı tek kapının da kapatılması sebebiyle mevcut durumun giderek kötüleştiğini belirtti.

“Yerel Meclis, insanların tüm ihtiyaçlarını, özellikle de çocuklar için süt temin edebilecek kapasitede değil.” diyen Şeyh, uluslararası toplumu bir felaket yaşanmadan önce harekete geçmeye çağırdı.

“Muaddamiyye’de Bir İnsanlık Dramı Yaşanıyor”

Muaddamiyye'deki tek sahra hastanesinde görev yapan doktor Muhammed el-Muaddamani, ilçede tıbbî ekipmanların yanı sıra ağrı kesici, şeker ve tansiyon gibi kolay ulaşılabilen ilaç türlerinde bile sıkıntı yaşandığını belirterek, “İlçede bir insanlık dramı yaşanıyor ve hâl böyle devam ederse durum daha da kötüye gidecek.” dedi.

Sahra hastanesindeki tıbbî sıkıntılara işaret eden Muaddamani, “Birkaç gün önce Humam isminde bronşit hastası bir kız çocuğu merkezimize getirildi ancak imkânsızlıklar nedeniyle tedavisini yapamadık. Abluka nedeniyle ilçe dışına da çıkarılamayan Humam hayatta kalma mücadelesini kaybetti.” diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT