1. HABERLER

  2. HABER

  3. MSB İşkencecileri Gizledi mi?
MSB İşkencecileri Gizledi mi?

MSB İşkencecileri Gizledi mi?

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkence olaylarını araştıran Cumhuriyet Başsavcılığı, MSB'den o dönemde görev yapanların tam listesini talep etti.

08 Haziran 2011 Çarşamba 08:03A+A-

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkence olaylarını araştıran Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli Savunma Bakanlığı'nın verdiği 14 kişilik personel listesindeki isimlerin mağdurların ifadelerinde yer alan kişilerle ilgisinin olmadığını tespit etti. Bunun üzerine bakanlıktan o dönemde görev yapanların tam listesini talep etti.

Adalet Bakanlığı'nın ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde yaşanan işkence iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, o dönem görev yapan personelin isim listesini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Listede çoğu alt rütbeli askerlerden oluşan 14 kişinin ismi bulunduğu öğrenildi. Bu kişilerin, mağdurların beyanlarında adı geçen askeri personelin ilgisinin olmadığını belirleyen savcılık, bakanlığa yeni bir yazı göndererek, ifadelerde yer alan askeri personelle ilgili bilgi istedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde tutuklu kalan ve işkence gördüklerini ileri süren vatandaşların suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturma devam ediyor. Soruşturmayı yürüten savcılık, o dönem cezaevinde görevli personeli belirlemek için Adalet, İçişleri ve Milli Savunma bakanlıklarına yazı yazmıştı.

Adalet Bakanlığı'nca bir süre önce gönderilen, aralarında dönemin cezaevi müdürü, infaz memurları ve adli personelin bulunduğu listenin ardından Milli Savunma Bakanlığı'ndan istenen isim listesi de savcılığa ulaştı. Bakanlığın gönderdiği ve çoğu alt rütbeli askeri personelden oluşan 14 kişilik isim listesini inceleyen savcılık, söz konusu listede mağdurların beyanlarında adı geçen askeri personelin isimlerinin bulunmadığını belirledi. Savcılık, yeniden Milli Savunma Bakanlığı'na yazı yazarak, mağdurların beyanlarında adı geçen askeri personelle ilgili bilgi istedi.

Savcılığın, Milli Savunma ve İçişleri bakanlıklarından istenen bilgilerin gelmesinden sonra ifade almaya başlayacağı bildirildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 No'lu Askeri Cezaevi'nde kalanların 12 Eylül döneminde kötü muamele gördüklerini iddia ettikleri kişilerin yakalanması için 11 Ekim 2010'da suç duyurusunda bulunması üzerine soruşturma başlatmıştı. Adı, kötü muamele ve işkence iddialarıyla anılan Diyarbakır Cezevi'de yaşanan insanlık dışı olaylar sebebiyle Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından defalarca mahkum edilmişti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT