1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Moskova'daki Suriye Toplantısı Fiyasko İle Sonuçlandı
Moskova'daki Suriye Toplantısı Fiyasko İle Sonuçlandı

Moskova'daki Suriye Toplantısı Fiyasko İle Sonuçlandı

Rejim heyeti ile Suriyeli bazı gruplar arasında ikincisi düzenlenen toplantı başarısızlıkla sonuçlandı.

A+A-

Rusya'nın başkenti Moskova'da, rejim heyeti ile Suriyeli bazı muhalif gruplar arasında ikincisi düzenlenen "Suriye Toplantısı"nın başarısızlıkla sona erdiği belirtildi.

Suriye'de faaliyet gösteren Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Hasan Abdulazim, yaptığı basın açıklamasında, rejim heyetinin tutumunun yanı sıra rejimin ciddiyetini ortaya koyması için gerekli güven ortamı kurmayı kabul etmemesi ve bunu tartışmaya yanaşmaması nedeniyle görüşmelerin başarısız olduğunu söyledi.

Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir el-Ayta da Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi'nin sabah toplantısında oyalama taktiği uygulaması nedeniyle moderatörün oturum süresini uzatmak zorunda kaldığını, diğer oturumlarda da aynı taktiği uyguladığını kaydetti. 

Ayta, "Caferi, tartışmaya yanaşmadı ve ciddiyetlerini ortaya koyacak uygulamaları kabul etmedi. Terörle mücadelenin konuşulmasını istedi. Muhalefetin taleplerini görüşürken ciddi değildi. Hatta bazen kabaydı. Bir defasında konuşma edebinden çıktı" ifadesini kullandı. 

Görüşmelere katılan iki taraf daha önce 10 konudan oluşan ortak bir metin hazırlamıştı. Metin, "Cenevre-1 Konferansı temelinde Suriye'ye siyasi çözüm sağlanması, ulusal egemenlik, Suriye'nin toprak ve halk olarak birliğinin korunması, terörle mücadele, teröre Arap, bölge ve uluslararası toplumun desteğini kesmesi, yaptırımların kaldırılması, Suriye halkına uygulanan tek taraflı yaptırımların kabul edilmemesi" konularını kapsıyor.

AA

HABERE YORUM KAT