1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MORO

  4. Morolu Müslümanlar Bu Yıl Sonu Özerk Oluyor
Morolu Müslümanlar Bu Yıl Sonu Özerk Oluyor

Morolu Müslümanlar Bu Yıl Sonu Özerk Oluyor

Morolu Müslümanlara özerklik kazandıracak Bangsamoro Temel Kanunu Filipinler kongresinde. Kanunun yıl sonuna kadar kabul edilmesi bekleniyor.

A+A-

Filipinler'de 40 yıldan bu yana devam eden iç savaşı bitiren barış sürecinde sona yaklaşılıyor. Morolu Müslümanlara özerklik kazandırması ön görülen Bangsamoro Temel Kanunu geçtiğimiz hafta Filipinler Meclisi'ne sunulmuştu. Filipinler Meclisi çatısı altında kurulacak komisyonda tartışılması planlanan kanun taslağının bu yıl sonuna kadar oylanması ve kabul edilmesi bekleniyor.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Filipinler hükümet ile ülkenin güneyindeki Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında yıllardır süren çatışmalara son verecek olan kanun tasarısını geçtiğimiz hafta senatoya sundu. Bundan sonraki sürecin daha hızlı olması bekleniyor.

Filipinler Meclisi önümüzdeki bu hafta tatile giriyor. Tatile girmeden komisyon oluşturulacak ve bu komisyon çalışmalarına başlayacak. Hedef bu yıl bitmeden bu kanunun kongreden geçmesi."

Bangsamoro Temel Kanunu'nun Filipinler Kongresi'nde kabul edilmesinin ardından, Filipinler'in güneyinde yaşayan Müslüman halk özerklik kazanacak. MILF'e bağlı silahlı gruplar silah bırakacak. Bangsamoro'nun kendine ait polis gücü olacak. 2016 yılına kadar geçiş hükümetinin yöneteceği Bangsamoro'da seçimler yapılacak ve Morolu Müslümanlar ilk defa kendi yöneticilerin seçme hakkına sahip olacak.

(Kaynak: Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT