1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mladiç'in Sağlık Oyununu Mahkeme Bozdu
Mladiçin Sağlık Oyununu Mahkeme Bozdu

Mladiç'in Sağlık Oyununu Mahkeme Bozdu

Belgrad'da önceki gün yakalanan Srebrenitza kasabı Sırp general Ratko Mladiç'in mahkemeyi oyalamak için kötü sağlık koşullarını öne sürmesine rağmen eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesinde sağlığı açısından bir sakıncası olmadığı bi

28 Mayıs 2011 Cumartesi 04:56A+A-

Sırbistan savaş suçları mahkemesi yargıcı Maja Kovacevic, dün yaptığı açıklamada Mladiç'in avukatına müvekkilinin Lahey'e gönderilmesi için gereken belgelerin iletildiğini ve avukatın pazartesi gününe kadar mahkemeye gerekli işlemleri yapması gerektiğini söyledi. Kovacevic, 'Sırp Kasabı' olarak bilinen Mladiç'in bir sağlık komisyonu tarafından muayene edildiğini ve yargı sürecinin ileriki safhalarına katılmasına bir sakınca tespit edilmediğini belirtti.

Sırpların 43 hafta süren Saraybosna kuşatmasını da yöneten Mladiç'in, önceki gece yapılan duruşması, avukatının Mladiç'in sağlık durumunun kötü olduğunu savunması nedeniyle erken bitirilmişti. Avukat Milos Salciç, 69 yaşındaki müvekkilinin sağlık durumunun, hareket ettirilemeyeceği kadar kötü olduğunu öne sürmesine rağmen Mladiç'in mahkemede aksamadan yürüdüğünü gösteren görüntülerinin yayınlanması, soykırım suçlamasıyla yargılanacak komutanın 'oyalama taktiği' olarak yorumlandı. Savaştan 16 yıl sonra Belgrad'a 60 km uzaktaki kuzenine ait bir çiftlik evinde yakalanan Mladiç'in iki kez felç geçirdiği ve sağ kolunun tutmadığı da iddia edilmişti. Mladiç'e Sırp yetkililerin saklanması için yardım ettiği iddialarını reddeden Sırbistan Savunma Bakanı Dragan Sutanovaç soruşturmanın beklenilmesi gerektiğini söyledi. (Zaman)

HABERE YORUM KAT