1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mladiç, Savaş Suçu Mahkemesine Çıkıyor
Mladiç, Savaş Suçu Mahkemesine Çıkıyor

Mladiç, Savaş Suçu Mahkemesine Çıkıyor

Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç, Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesinde ilk duruşmasına bugün çıkıyor.

03 Haziran 2011 Cuma 11:42A+A-

17 yıl adaletten kaçan Mladiç, geçen hafta Sırbistan'da yakalandıktan sonra 26 Mayıs'ta mahkemeye teslim edilmişti.

Savaş suçu ve soykırım zanlısı Mladiç burada eski Yugoslavya'daki benzer suçlardan yargılanan yaklaşık 30 kişiyle birlikte tutulacak.

Avukatları, Mladiç'in Lahey'de yargılanamayacak kadar hasta olduğunu öne sürüyordu. Ancak doktorlar, Mladiç'in mahkemeye çıkmaya yetecek kadar sağlığının olduğunu bildirdi.

Ratko Mladiç, 1995'te 7 bin 500 Müslüman Boşnak erkek ve çocuğun öldürüldüğü Srebrenitza katliamının da aralarında bulunduğu soykırım ve savaş suçlarıyla itham ediliyor.

Bosnalı Sırpların eski komutanı firarda geçen 16 yılın ardından geçen hafta çarşamba günü Belgrad yakınlarındaki Lazarevo köyünde, ağabeyinin evinde yakalanmıştı.

16 yıl firar

Bosnalı Sırpların siyasi lideri Radovan Karadziç'in 2008 yılında yakalanmasının ardından Bosna savaşının firardaki en büyük zanlısı Ratko Mladiç'di.

Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 1995'te hakkında soykırım ve savaş suçu işlemekten dava açılan Mladiç bir süre Belgrad'da serbestçe yaşamış, hatta futbol maçlarında bile görülmüştü.

Ancak eski Yugoslavya cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'in 2001'de tutuklanmasının ardından ortadan kaybolmuştu.

Mladiç'in yakalanması sonrası bu gelişmeyi memnuniyetle karşılayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, bunun ülkeye Avrupa Birliği kapılarını açacağını belirtti.

Tadiç, Ratko Mladiç'in 16 yıl boyunca saklanmasını sağlayan ağı ortaya çıkarmak için soruşturma başlattıklarını da açıkladı.

(BBC)

HABERE YORUM KAT