1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT'in Reyhanlı Savcılığı'na Gönderdiği Belge
MİT'in Reyhanlı Savcılığı'na Gönderdiği Belge

MİT'in Reyhanlı Savcılığı'na Gönderdiği Belge

Reyhanlı Katliamı'yla ilgili olarak MİT'i suçlayan Savcı Şişman, açıklamalarında kendi yalanlarını ve ihmallerini bir bir ortaya döktü.

A+A-

MİT TIR'larının durdurulmasına yönelik soruşturma kapsamında görevden alınan ve tutuklanan Reyhanlı Savcısı Özcan Şişman, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda: "MİT, Reyhanlı Katliamı’nı biliyordu ve hiçbir şey yapmadı." suçlamasında bulundu. Ancak Şişman kendi yalanlarını ve MİT’in bilgi vermesine rağmen saldırının olmasına nasıl göz yumduğunu yine kendi sözleriyle resmen itiraf etti.

Mit İlk Bilgiyi 2012 Yılında Vermiş

11 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşen ve 53 kişinin katledildiği Reyhanlı Katliamı’yla ilgili ilk olarak 2012 yılının kasım ayında MİT’ten bilgi verildiğini söyleyen Şişman: “2012 yılının kasım ayında MİT yetkilileri yanıma gelerek, aralarında Murat Özdeş isimli bir kişinin de bulunduğu bir grubun bombalı saldırı hazırlığında olduğunu ihbar etti. Suriye istihbaratı adına faaliyet yürüten grubun Suriye’den getirecekleri patlayıcıları Hatay Yayladağı’ndaki Suriyeli muhalif askerlerin bulunduğu çadır kampta patlatacaklarını söylediler. Patlayıcının çöp kamyonuna yerleştirileceğini söylediler. Bunu ihbar kabul edip soruşturmaya geçtik.” açıklaması yaptı.

“Ortam Dinlemesinde Saldırı Görüşmeleri Vardı”

Yapılan ortam dinlemelerinde saldırıya ilişkin görüşmeler olmasına rağmen müdahale etmediklerini açık açık ifade eden Şişman, şöyle konuştu: “Teknik takip sırasında sadece bir kez ortam dinlemesinde saldırıya ilişkin görüşmeler tespit edildi. Ancak fiiliyata geçildiğine dair tespit yapılamadı."

Mit Müdahale Edin Dedi, Savcı İşimize Karışmasın Yanıtını Verdi

Şişman: "MİT yetkilileri birkaç kez operasyon yapsanız diye teklifte bulundular. Yeterli delil olmadığını ve işimize karışmamalarını söyledim." dedi.

Saldırıdan 3 Gün Önce Yine Mit Gitmiş Ama Savcıdan Yine Aynı Cevap

Saldırıdan 3 gün önce de bir operasyon için MİT’in kendisine geldiğini belirten Şişman yine MİT’e işimize karışmayın cevabı verdiğini aktardı. Şişman o görüşmeye ilişkin olarak: “Soruşturma sürerken Reyhanlı Saldırısı’ndan üç gün önce, 8 Mayıs Çarşamba günü MİT’ten bir yetkili geldi. Tedirgin ve panik bir halde operasyon yapılmasında ısrar etti. Somut bir gelişme olmadığını söyleyince işimize karışmamaları uyarısında bulundum.” dedi.

Kendi Açıklamalarıyla Çelişiyor

Verdiği röportajda sadece bir satır evvel saldırıdan 3 gün önce MİT’in kendisine geldiğini söyleyen Şişman: "MİT’in Reyhanlı saldırısı öncesinde, benimle ve emniyet birimleriyle görüştüğü kesinlikle yalandır.” demesi ise bir başka çelişkisi oldu.

İhbar Mektubu Teslim Edildi

MİT’in saldırıdan bir gün önce savcılığa saldırıyla ilişkin bilgilerin yer aldığı dosyayı teslim ettiğini söyleyen Savcı Şişman, "MİT’in polis memuruna teslim ettiği evrakta saldırıda kullanılacak araçların plaka ve diğer bilgileri ile şüphelilerin isimlerinin de bulunduğu çok kıymetli bilgiler olduğunun tespit edildiği”ni belirtti.

MİT’in birçok kez uyarmasına rağmen olayın üzerine gitmekten kaçınan ve saldırının olmasına adeta göz yuman Şişman: “MİT, Reyhanlı katliamında kendilerini sorumluluktan kurtarmak için zarfı göndermek zorunda kaldı.” açıklaması yaptı.

Haber 7'nin ulaştığı ve saldırıdan bir gün önce MİT'in teslim ettiği belge:

mit_reyhanli_katliami_belge.jpg

Kaynak: Haber 7

HABERE YORUM KAT