1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT'e Meclis Denetimi
MİT'e Meclis Denetimi

MİT'e Meclis Denetimi

Çalışmaları devlet sırrı niteliğinde olan TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'na, Erdoğan'ın eski güvenlik danışmanı Kavaklıoğlu başkanlık yapacak.

A+A-

İstihbarat kurumlarının faaliyetlerini denetlemek maksadıyla nisan ayında çıkarılan kanun çerçevesinde oluşturulan TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'nun kuruluşu önümüzdeki hafta gerçekleşecek. 17 kişiden oluşacak komisyonda AK Parti'ye 10, CHP'ye 4, MHP'ye 2, HDP'ye ise 1 üyelik düşüyor. AK Parti grup yönetimi, 10 ismi tespit ederek salı günü TBMM Genel Kurulu'na sunacak. Edinilen bilgilere göre, komisyon başkanlığına ise başbakanlığı döneminde Erdoğan'a güvenlik danışmanlığı da yapan AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu'nun seçilmesi bekleniyor. CHP; komisyon üyelikleri için Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, MHP; Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Isparta Milletvekili Süleyman Nevzat Korkmaz, HDP ise İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in adını Meclis Başkanlığı'na bildirdi.

Komisyon, MİT Müsteşarlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve MASAK Başkanlığı tarafından görevleri gereği yürütülen güvenlik faaliyetlerine ve istihbari nitelikteki faaliyetlerini denetlemekle görevli olacak. Bu kurumların faaliyetlerine ilişkin İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve MİT Müsteşarlığı'nca hazırlanacak yıllık raporlar önce Başbakanlığa gönderilecek. Komisyon toplantılarını kapalı oturumda yapacak ve çalışmalarına ilişkin bilgi ve belgelerin saklanması ve korunmasında gizlilik esas olacak. 

Yücel Kayaoğlu / Türkiye

HABERE YORUM KAT