MİT'çiler Hakkındaki Yakalama Kararı Kaldırıldı

20.02.2012 10:43
MİTçiler Hakkındaki Yakalama Kararı Kaldırıldı
İstanbul Özel Yetkili Savcılığı MİT görevlilerinin yakalama kararlarını kaldırdı.

MİT mensuplarının ifadeye çağrılmalarını Başbakan onayına bağlayan yasal düzenlemenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanması ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından, MİT görevlisi 4 kişi hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında eski MİT yöneticileri Emre Taner ve Afet Güneş'in de aralarında bulunduğu MİT görevlileri hakkında 10 Şubat'ta yakalama emri çıkarılmıştı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması amacıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilen talimat yazısı geri çekilecek.

Yeni yasaya göre MİT mensupları veya başbakan tarafından belirli bir görevi yerine getirmek üzere kamu görevlileri arasından görevlendirilenler hakkında, görevin niteliğinden doğan veya görev sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlı olacak.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden soruşturma ve kovuşturmalarda başbakanın iznine bağlı olma hükmü uygulanacak. İzin çıkmaz ise soruşturma sona erecek.

***

KCK soruşturmasında ifadeye çağrılan eski MİT yöneticileri Emre Taner ve Afet Güneş'in de aralarında bulunduğu 4 MİT görevlisi için 10 Şubat’ta yakalama emri çıkarılmıştı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için ise Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na talimat yazısı yazılmıştı.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim