1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT'çi Kozinoğlu 'Ergenekon'dan Tutuklandı
MİTçi Kozinoğlu Ergenekondan Tutuklandı

MİT'çi Kozinoğlu 'Ergenekon'dan Tutuklandı

Ergenekon kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu, bir hafta sonra savcılığa teslim oldu.

11 Mart 2011 Cuma 01:40A+A-

Savcı Zekeriya Öz'e ifade veren Kozinoğlu, "Ergenekon Terör Örgütü üyesi olmak ve devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek ve sızdırmak" suçlarından çıkarıldığı İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Susurluk'taki kazadan beri adı sık sık gündeme gelen Kozinoğlu, dün ilk kez görüntülendi. Kozinoğlu, adliyenin protokol girişini kullandı. 3 Mart'ta Nedim Şener, Ahmet Şık ve Yalçın Küçük'le birlikte gözaltına alınacak olan Kozinoğlu yurtdışında olduğu için adliyeye getirilememişti. MİT'e ait gizli belgeleri Oda TV'ye sızdırdığı ileri sürülen Kozinoğlu, önceki gün Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağı ile Afganistan'dan dönmüştü.

Oda TV'ye yönelik operasyonda adı gündemi en fazla meşgul eden isimlerden biri de MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'ydu. Oda TV'de ele geçirilen 'gizli' içerikli belgeleri sızdırmakla suçlanıyordu. 14 Şubat'ta düzenlenen operasyondan önce, Ocak 2011'de yurtdışına çıktığı tespit edildi. Evinde arama yapıldı. MİT Orta Asya sorumlusu Kozinoğlu'nun Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağı ile Ankara'ya getirildiği ve kendisine MİT Afganistan sorumlusu R.T.'nin eşlik ettiği iddia ediliyor. Hakkında gözaltı kararı bulunan Kozinoğlu, dün 11.30 saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Adliyenin arka kapısından içeri girerken karşısında gazetecileri görünce aniden geri çıkıp adliyenin yanındaki Bahçeşehir Ünivesitesi'ne gitti. Daha sonra buradan ayrılan Kozinoğlu, arabayla adliyenin protokol kapısından içeri girerek, Savcı Öz'ün odasına çıktı. İfadesi alınan Kozinoğlu, tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemedeki sorgusu yaklaşık bir saat süren Kozinoğlu, 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak' ve 'Devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgileri ele geçirip, sızdırmak' suçlarından tutuklandı.

Oda TV'ye yapılan baskında Soner Yalçın'ın ofisinde bulunan 'Koz' isimli dosyada MİT'e ait bilgi ve belgeler, AK Partililer hakkında istihbarat notları bulunmuş, bu bilgilerin de MİT mensubu Kozinoğlu tarafından sızdırıldığı ileri sürülmüştü. Taraf'ta yayımlanan haberlerde MİT elemanı Kaşif Kozinoğlu ve Oda TV'nin sahibi Soner Yalçın arasındaki bağlantılar deşifre edildi. 8 Mart 2011'de 'MİT'çi, başkanının ailesini de izletmiş' başlıklı haberde şu bilgiler yer almıştı: "Hakkında yakalama kararı bulunan Kozinoğlu'nun, MİT Müsteşarı Fidan ve ailesi hakkında topladığı bilgileri Oda TV'nin sahibi Soner Yalçın'a gönderdiği iddia edildi. Ergenekon soruşturması kapsamında mahkeme tarafından hakkında 'yakalama' kararı çıkarılan ve MİT Müsteşarlığı'nın 'geri dön' çağrısına rağmen halen yurtdışında bulunan Kaşif Kozinoğlu'nun, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ve ailesini fişlediği iddia ediliyor. "

Kaşif Kozinoğlu'nun evinde yapılan aramada, ortam dinlemesinde kullanılan mikro kasetler ve çok sayıda flaş bellek bulunduğu da iddia edildi. 'Hedef AKP'li aileler' başlıklı haberde de "Hakkında gözaltı kararı bulunan MİT görevlisi Kozinoğlu'nun AKP'li vekiller için topladığı özel istihbarat notları, Soner Yalçın'ın odasındaki 'koz' isimli dosyadan çıktı. MİT, Kozinoğlu hakkında inceleme başlattı. Devlet sırrı niteliğindeki kozmik bilgileri Yalçın'la paylaştığı öne sürülen Kozinoğlu hakkında MİT'in hukuk müşavirliği tarafından inceleme başlatıldı." denilmişti.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT