1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT TIR'larının Durdurulması Davasında Gizlilik Kararı
MİT TIR'larının Durdurulması Davasında Gizlilik Kararı

MİT TIR'larının Durdurulması Davasında Gizlilik Kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesi sıfatıyla görüştüğü "Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulması”na ilişkin davada gizlilik kararı aldı.

A+A-

Davanın, Yargıtay Ceza Genel Kurulu salonundaki ilk duruşmasına, sanıklar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Özcan Şişman, Aziz Takcı ve Özkan Çokay ile sanık yakınları, avukatlar katıldı. Duruşmayı CHP'li bazı milletvekilleri, YARSAV Başkanı Murat Arslan, Özgürlük ve Demokrasi İçin Avrupalı Yargıçlar ve Savcılar Birliği (MEDEL) Yönetim Kurulu üyesi George Almpouras da izledi.

Sanık avukatları ise savunma yapacaklarını belirterek, iddianamenin okunmasını istedi.

Başkan Yeşil, duruşmayı kayıt sistemine göre yapacaklarını, yapılan kayıtların döküm hâlinde duruşma sonrasında sanıklara ve avukatlarına verileceğini söyledi.

"Sır Olup Olmadığı Yargılama Sonucu Belli Olacak"

Davanın devlet sırrının açıklanması ve diğer suçlardan dolayı açıldığını belirten Yeşil, mahiyeti itibarıyla sır olup olmadığının yargılama sonucu belli olacağını ifade etti.

"Sanıkların ne savunma yapacaklarını bilmiyoruz. Sırra ilişkin olabilir, olmayabilir." diyen Yeşil, iddia makamından duruşmanın kamu güvenliği nedeniyle gizli yapılması konusundaki görüşünü sordu.

Cumhuriyet Savcısı Kenan Zeybek, sanıklara isnat edilen suçların vasıf ve mahiyetiyle dosya kapsamına göre kamu güvenliğini kesin olarak gerekli kılması nedeniyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 182/2 ve devamı maddeleri uyarınca açıklığın kaldırılarak duruşmanın geri kalan kısmının kapalı olarak yapılmasına karar verilmesini istedi.

Başkan Yeşil, Sanık ve Avukatlara Görüşünü Sordu.

Daha sonra ara kararı açıklayan Yeşil, davanın mahiyeti itibarıyla kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle bu aşamada sanıkların savunmasının alınması sırasında CMK'nın 182/2. maddesi gereğince duruşmanın kapalı yapılmasına oy birliğiyle karar verildiğini bildirdi.

Duruşmayı sadece sanık eşlerinin izlemesine izin verildi.

Duruşma basın mensupları ve diğer izleyicilerin çıkarılmasının ardından kapalı devam etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT