MİT TIR'larını Durduran Savcı Reyhanlı'ya Gitmemiş

20.06.2015 16:13
MİT TIR'larını Durduran Savcı Reyhanlı'ya Gitmemiş
MİT TIR'larının Reyhanlı'da 1 Ocak'ta durdurulması üzerine ilçeye giden dönemin Adana Terör Savcısı Özcan Şişman'ın Reyhanlı'da 53 kişinin öldüğü facia ardından ilçedeki savcılar tarafından çağırılmasına rağmen olay yerine gitmediği ortaya çıktı.

MİT TIR'I İçin Koştu

Hatay Jandarma Komutanlığı'na 1 Ocak 2014 gelen bir ihbar üzerine Reyhanlı ilçesine bağlı Özova tarım civarında bir TIR durduruldu. Yardım malzemesi dolu olan TIR'da bulunan görevlilerin MİT çalışanları olduklarını beyan etmeleri üzerine Jandarma görevlileri işlem yapamadı. Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle yetkili ve Hatay bölgesi sorumlusu olan Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, hemen bölgeye gitti. TIR'da arama yapmak isteyen Savcı Şişman, MİT görevlileri tarafından engellenince, arama yapamadığı yönünde tutanak hazırladı. Olay günü Reyhanlı'dan Adana'ya dönerken aracı ile domuza çarparak ufak bir de kaza atlatan Özcan Şişman'ın 6 Ocak 2014 günü sorumluluk alanı Hatay'ken Gaziantep olarak değiştirildi.

Reyhanlı'ya Gitmedi

Savcı Özcan Şişman'ın 11 Mayıs 2013'de Reyhanlı’da düzenlenen ve 53 kişinin hayatını kaybettiği 153 kişinin yaralandığı terör saldırısında ise çok başka bir tutum sergilediği ortaya çıktı. İki ayrı bombalı saldırı da terör saldırısı olduğu için Özcan Şişman'ın sorumluluk alanındaydı. Adlî kaynaklardan edinilen bilgilere göre, MİT TIR'ları olayında Reyhanlı'ya koşan Özcan Şişman 11 Mayıs 2013'te gerçekleşen saldırı sonrasında olay yerine hiç gitmedi. 

MİT TIR'larının durdurması ile ilgili soruşturma yürüten müfettişler Özcan Şişman'ın MİT Tırlarının durdurulduğu 1 Ocak günü Reyhanlı'ya gittiğini fakat 11 Mayıs 2013 günü 53 kişinin öldüğü Reyhanlı saldırısı için ilçeye gitmediğini soruşturma dosyasına konu etti.

Müfettişlerin Dikkatini Çekti

Müfettişlerin tespitlerine göre Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli meslektaşları tarafından birçok kez aranıp olay yerine çağırılmasına rağmen soruşturma evrakının ilçedeki savcılarca hazırlanarak Adana'ya gönderilmesini isteyen Özcan Şişman Reyhanlı'ya gitmedi. Reyhanlı saldırısının gerçekleştikten bir gün sonra Reyhanlı Başsavcısı Hasan Yıldız ve Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestani Tezcan'ın da yurtdışına seminere gittikleri, ilçede acemi savcıların soruşturma dosyası ile baş başa kaldıkları dönemin Hatay Başsavcı Vekili Ali Doğan'ın çabaları ile saldırıya ilişkin soruşturma evrakının toparlanarak Adana Adliyesi'ndeki Özcan Şişman'a gönderildiği öğrenildi. Soruşturma dosyasına ilişkin dava Özcan Şişman tarafından açılmıştı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim