1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT, Taraf Yazarlarını Benden Önce Dinlemiş
MİT, Taraf Yazarlarını Benden Önce Dinlemiş

MİT, Taraf Yazarlarını Benden Önce Dinlemiş

MİT Müsteşarı Hakan Fidan: Dinlemeler benden önce yapılmış.

A+A-

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Taraf yöneticileri ve bazı yazarlarının dinlenmesi olayının 2009 yılında kendisi bu göreve gelmeden önce meydana gelmiş olduğunu belirtirken, savcılığın olayla ilgili soruşturma izni talebi konusunda konuşmadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Yasemin Çongar’ın da arasında bulunduğu dokuz kişiyi dinleyen MİT görevlileri hakkında soruşturma başlatmak için Başbakanlık’tan izin istediği bildirilmişti.

“MİT’in güvenilirliği zedelendi”

Başsavcılık soruşturma izni gerekçesinde, dokuz kişiye kod adı vererek dinleyen MİT görevlileri hakkında “resmî belgede sahtecilik,” “haberleşmenin gizliliğini ihlal” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarını isnat etmişti. Savcılık yazısında, toplumun güzide bir kurumu olarak nitelenen MİT’in sahtecilik yaparak, kod isimler kullanmak suretiyle mahkemelerden dinleme kararı alarak toplum içindeki güvenilirliğini zedelendiğini belirtmişti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından önceki akşam Çankaya Köşkü’nde verilen resepsiyonda, Taraf ’ın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Hakan Fidan, şunları söyledi: “Olay, (Taraf ’ın dinlenmesi) benim göreve başlamam öncesi dönemde 2009’da olmuş.” Savcılık talebinin Başbakanlığa geldiğini ifade eden Hakan Fidan, prosedüre göre, Başbakanlığın kendilerinden yani MİT’ten bu konuda görüş isteyeceğini ve bu sürecin henüz başlamadığını belirtti. Müsteşar Fidan, “Bizim vereceğimiz görüşe göre Başbakanlık bir karar verecektir,” demekle yetinirken soruşturma izni verilip verilmeyeceği konusunda konuşmadı.

Dinleme cihazları çıkmıştı

Taraf, 9 Şubat 2012 tarihli sayısında “Taraf ’a MİT operasyonu” başlığıyla yayımladığı haberde Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Markar Esayan, Amberin Zaman ve Mehmet Altan gibi yazarların MİT tarafından dinlendiğini kamuoyuna duyurmuştu. Aynı haberde Taraf muhabiri ve yazarı Mehmet Baransu’nun kendisini takip eden iki MİT mensubunu fark ederek polise yakalattığı ve MİT’çilerin üzerinden teknik takip ile dinleme cihazları çıktığı belirtilmişti.

TARAF

HABERE YORUM KAT