1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT: “Sarı Binaya Dikkat!”
MİT: “Sarı Binaya Dikkat!”

MİT: “Sarı Binaya Dikkat!”

Ergenekon sanıkları Öztürk ve Çağman’ın, Başbakan Erdoğan’a suikast için Üsküdar’daki evinin yakınında sarı renkli ev kiraladığı belirlendi.

01 Şubat 2011 Salı 12:32A+A-

Birinci Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Milli İstihbarat Teşkilatı'nca (MİT) gönderilen üç sayfalık bir yazıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Üsküdar'daki Kısıklı Caddesi'nde Ergenekon tarafından suikast hazırlığı yapıldığı bilgisi yer aldı. Temmuz 2007'de yapılması planlanan suikastla ilgili elindeki bilgileri paylaşan MİT, bilgilerin tekzip veya teyit edilmediğini ancak duyumların içerdiği tehlikenin büyüklüğü ve aciliyeti nedeniyle teyidi beklenilmeksizin ilgili makamlara "not" olarak sunulduğunu kaydetti.

Bodrum katında suikast hazırlığı

Söz konusu bilgi notunda Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast iddialarına dair önemli bilgilere yer verildi. Buna göre Temmuz 2007 tarihinde MİT'e, İstanbul Üsküdar Kısıklı Caddesi'nde Başbakan'ın akrabalarının oturduğu caddede sarı renkli bir apartmanın bodrum katının emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk tarafından Erdoğan'a muhtemel bir eylem planlanmasına yönelik olarak kiralandığı ihbarı geldi. Yarım bodrum şeklindeki dairenin caddeye bakan kısmından iki tuğla çıkarılarak suikast için hazırlanmıştı. Bilgi notuna göre Danıştay saldırısının ardından gözaltına alınan ve serbest bırakılan şahıslardan Zeki Yurdakul Çağman suikast için, Zekeriya Öztürk ile birlikte hareket ediyordu.

100 milyon dolar bekliyorlardı

İstanbul Maslak'ta işyeri bulunan 40-45 yaşlarındaki bir işadamının söz konusu şahıslara mali destek verdiği belirtilen notta, suikast hazırlığı yapan gruba emir veren kişinin de halen Bulgaristan'da yaşayan Türk asıllı emekli bir albay olduğu bilgisi yer aldı. Suikast hazırlığı yapan grup üyeleri yakalanmamak için Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu şahısların adlarına kayıtlı telefonları kullanıyorlardı. Notta yer alan dikkat çekici bilgilerden biri de, Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ın, Bulgaristan'da söz konusu albayı ziyaretinin ardından eylemi gerçekleştirdiği şeklinde. Bilgi notuna göre, grubun Bulgaristan ile bağlantısını da 'MİT Mete' lakaplı bir şahıs sağlıyordu. 'MİT Mete'nin Türk ve Azeri pasaportu kullandığı belirtilirken, Azeri pasaportu ile Türkiye'ye giriş ve çıkışlarında soyadında ufak bir değişiklik yaptığı bilgisi yer aldı. Suikastı gerçekleştirecek grubun yurtdışından 100 milyon dolar para beklediği ancak gelen paralarla Çağman'ın borçlarını ödediği de bilgiler arasında.

Çeçenler eylem yapacak

MİT'in notunda, grubun hedefinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ni harekete geçirerek yönetime el koymasını sağlayacak bir eylemi gerçekleştirmek olduğu, grubun, 'Kırmızı Kitap'ı yazan 'General İbrahim' isimli Çeçen şahıs vasıtasıyla Çeçenistan'dan getirdikleri, iki kişiyi İstanbul Ümraniye Çakmak Camisi'nin altındaki misafirhanede barındırdıkları, eylemin bu kişilere yaptırılabileceği bilgileri de yer aldı.

Ümraniye bağlantısı

Yazıda, ayrıca, MİT'e intikal eden bir elektronik postada 27 Temmuz 2007 tarihinde Başbakan Erdoğan'a suikast yapılacağına dair ifadeler yer aldığı belirtildi. "MİT Mete" lakaplı kişinin Ümraniye soruşturması kapsamında ismi gündeme gelen, birinci Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Mete Yalazangil olabileceğinin değerlendirildiği notta, Yalazangil'in emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Semih Tufan Gülaltay'ı tanıştıran kişi olduğunun bilindiği kaydedildi. Yazıda, bu duyum ve ihbarlara ilişkin bilgi notunun "kişiye özel" ibaresiyle 24 Temmuz 2007 tarihinde ilgililere sunulduğu da belirtildi. Yazıda adı geçen Zeki Yurdakul Çağman dava kapsamında tutuksuz yargılanıyor.

(Taraf)

HABERE YORUM KAT