1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT Erbil'de Çözüm Süreci Ofisi Açtı
MİT Erbil'de Çözüm Süreci Ofisi Açtı

MİT Erbil'de Çözüm Süreci Ofisi Açtı

Çözüm süreci'nde hem hükümet hem HDP kanadından gelen açıklamalara göre yeni sürece girildi. Bu kapsamda MİT'in Erbil'de "Süreç Ofisi" açtığı belirtiliyor.

A+A-

İki haftadan bu yana yürütülen sessiz diplomasi sürecinde Hükümet, Öcalan ve HDP, görüşmelerin hızlı ve kesintisiz yürütülmesi konusunda mutabık kaldı. Ankara’nın Kamu düzeni, Müzakere süreci ve İzleme heyetlerinin netleşmesi ile birlikte harekete geçeceği belirtiliyor. Ankara’daki beklenti ise ocak ayının son haftası itibari ile Ankara-İmralı-Erbil-Kandil sürecinin başlatılması.

İki yıldan bu yana İmralı ile görüşme trafiği yürüten, son 8 aydan bu yana yaşanan krizlerde HDP ile görüşen ve krizlerin aşılmasında önemli rol oynayan MİT’in sürecin olumlu gitmesi durumunda Erbil üzerinden Kandil ile görüşme trafiğine hız vereceği öğrenildi. 

Yeni Şafak'ın haberine göre MİT’in 1996’dan bu yana Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki faal ofislerinin dışında Erbil’de müzakere sürecini yürütecek özel bir de ofis kurduğu ve görüşme trafiğinde görev alacak özel ekibini belirlediği öğrenildi.

HEYET GENİŞLİYOR

Hız kazandırılması kararı verilen görüşmelerde Ankara’nın iki farklı formülü bulunuyor. Formüllerden hangisinin devreye gireceği cuma günü MİT-Kamu Güvenliği Müsteşarlığı ve ilgili bakanlıkların görüşleri alındıktan sonra netleşecek. Müzakerenin başlamasına karar verildikten hemen sonra ilk iş olarak Ankara İmralı, HDP ve Kandil ile görüşmek üzere 3 farklı heyet oluşturacak ve bu heyetler genişletilecek. Bu anlamda devreye Kamu Güvenliği Müsteşarlığı girecek. İlk olarak MİT heyeti ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı, Öcalan ile ortak görüşme yapacak. Ardından belirli noktalarda uzlaşma olması durumunda bu heyet daha da genişletilecek. Heyetin genişlemesine paralel olarak HDP’nin İmralı heyeti de genişleyecek.

İLK AŞAMA İRADE BEYANI

Heyetlerin genişlemesinin ardından Ankara, ocak ayı içinde ‘kamu düzeninin’ sağlanmasını bekleyecek. Öcalan’ın, örgütün temel amacının silahların bırakılması olduğunu vurgulayan açıklamasının ardından çözüm sürecinde yeni aşama tam anlamı ile hayata geçirilemeye çalışılacak. Ankara, HDP ve İmralı arasında yürütülen sessiz görüşme trafiğine göre ele alınacak bazı konuların ivedilikle tartışılacağı bazı konuların ise toplumsal kabul sürecinin bekleneceği öğrenildi.

 

HABERE YORUM KAT