Mistura: Suriyeliler Ülkenin Bölünmesine Karşı

11.03.2016 10:27
Mistura: Suriyeliler Ülkenin Bölünmesine Karşı
Suriyeli muhaliflerin, Cenevre bildirgesine darbe indirmekle suçladığı BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyelilerin ülkenin bölünmesine karşı olduğunu ancak federal devlet seçeneğinin müzakerelerde ele alınabileceğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Al Jazeera’ye verdiği özel röportajda Cenevre bildirgesinin Suriye müzakerelerinde “kutsal kitap” niteliğinde olduğunu iddia etti. BM yetkilisi, tamamı daha sonra yayımlanacak olan röportajda, Suriye’de çözüm şanslarının hiç olmadığı kadar yüksek olduğunu savundu. Mistura, “Suriyeliler, ülkenin bölünmesine karşı. Ancak federal devlet seçeneği müzakerelerde ele alınabilir.” ifadesini kullandı.

Muhaliflerin çatı örgütü Yüksek Müzakere Konseyi Üyesi Munzir Mahos, 10 Mart’ta Mistura’yı müzakere ilkelerine darbe indirmekle suçlamıştı. Mistura’nın Ulusal Birlik Hükûmeti oluşturmaktan bahsetmesini eleştiren Mahos, Cenevre bildirgesinin net bir biçimde geçici yönetimi oluşturmaktan bahsettiğini hatırlatmıştı.

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre, tarafların temsilcilerinin 14 Mart’ta Cenevre’deki görüşmelere katılması bekleniyor.

Buna göre, Rusya ve ABD delegeleri ilk kez müzakerelere kafalarında net bir çözüm planıyla gelecek ve bu planı Suriyeli taraflara dayatmaya çalışacak.

Kaynak: Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim