Missouri'deki Gösterilere Ağır Silahlarla Müdahale

14.08.2014 13:44
Missouri'deki Gösterilere Ağır Silahlarla Müdahale
Missouri'de silahsız bir gencin polis tarafından öldürülmesi üzerine protesto gösterisi yapan halkın karşısına polis otomatik silahlar ve zırhlı araçlarla çıktı.

ABD'nin Missouri eyaletinde silahsız bir gencin polis tarafından öldürülmesiyle başlayan sokak protestolarında olaylar biraz durulurken polisin kalabalığı dağıtma yöntemleri eleştirilerin hedefi oldu. Eyaletin Ferguson şehrindeki protestolara polisin müdahalesi ise bir hayli sert oldu. Otomatik silahlar ve zırhlı araçlarla halkın karşısına çıkan ABD polisinin ‘orantısız güç’ kullanması sosyal medyada da yoğun bir şekilde eleştiriliyor.

Eyalette silahsız bir siyahi gencin teslim olmak için elini kaldırmasına rağmen polis tarafından öldürülmesinin üzerinden beş gün geçti. Polis zaman zaman artan gerginlikte kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. AFP ajansı Ferguson’da polisin iki gazeteciyi tutukladığını bildirdi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardan birisinde polis güçlerinin protestocuların üzerine bomba imha ekiplerinin kullandığı patlamalara karşı dayanıklı zırhlı araçlarla geldiği görülüyor.

Paylaşılan başka fotoğraflarda ise polisin üzerindeki askeri kamuflaja ve elindeki otomatik silahlarla dikkat çekiliyor.

St. Louis polisinin protestolara fazla sayıda gaz bombasıyla müdahale etmesi de sosyal medyada eleştiri konusu haline geldi.

Bu arada son bir günde eyaletteki yüksek tansiyonun düşmeye başladığı görülüyor.

1-040.jpg

2-040.jpg

3-040.jpg

4-035.jpg

5-034.jpg

6-024.jpg

7-018.jpg

Dünya Bülteni

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim