1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mısri: Suriye Halkının Yanındayız!
Mısri: Suriye Halkının Yanındayız!

Mısri: Suriye Halkının Yanındayız!

Hamas Basın Sözcüsü Müşir El Mısri Hamas ve Filistin halkı olarak Suriye halkının yanında olduklarını tüm islami oluşumların da zalim rejimin karşısında yer alması gerektiğini söyledi.

A+A-

Heda-der Adana Şubesinin “Kudüs Özgür Olsun Diye” isimli programına konuşmacı olarak katılmak üzere kente gelen Hamas Basın Sözcüsü Muşir El Mısri Seyhan Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Kudüs’ün tarihteki ve İslam’daki yerinin önemine değinen Mısri İsrail’in hukuksuz uygulamalarına ve bölgede Müslümanların yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti.

Türkiye mevcut tutumundan vazgeçmemeli

Mısri bu noktada Türkiye hükümetinin Filistin’e verdiği desteği sürdürmesinin önemini vurguladı. Türkiye’nin mevcut politikalarından ödün vermemesi gerektiğini, Türkiye’nin bu politikalarının özelde Gazze’ye genelde ise Filistin’e uygulanan ambargoların zayıflamasında önemli yeri olduğunu belirtti.

Mursi’nin göreve gelmesi ile Mısır tarafından gelen yardımların Gazze’ye girişinin kolaylaştığını söyleyen Mısri, ambargonun tamamen kalkmadığını ancak bir nebze hafiflediğini söyledi.

Suriye halkının yanındayız

Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin soruları cevaplayan Mısri, “Hamas ve Filistin halkı olarak mazlum Suriye halkının yanındayız. Diktatör rejime karşı halkın verdiği mücadeleyi destekliyoruz ve elimizden geleni bizde yapıyoruz. Suriye’de akan kanın bir an önce durmasını ve ülkeye hürriyet, adalet ve demokrasinin gelmesini istiyoruz. Bizim istediğimiz demokrasi Amerika’nın Irak’a getirdiği değil, Tunus’ta, Mısır’da halkın getirdiği demokrasidir” dedi.

“Hizbullah”ın Esed rejiminin yanında mevzilenmesi ile ilgili yöneltilen soruya “vicdanı olan hiçbir insan zalimin saflarında yer almaz. Özellikle kendi halkına saldıran, evlerini yıkan, acımasızca katleden bir rejimi destekleyemez” dedi.

HABERE YORUM KAT