1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısırlılara Cuntadan "Güvenlik Onayı" Engeli
Mısırlılara Cuntadan "Güvenlik Onayı" Engeli

Mısırlılara Cuntadan "Güvenlik Onayı" Engeli

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere gitmek isteyen Mısır vatandaşlarının "güvenlik onayı" alması gerekiyor.

A+A-

Mısır'ın Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere gitmek isteyen vatandaşlarını çeşitli "güvenlik önlemleri"ne tabi tuttuğu bildirildi.

Kahire Uluslararası Havaalanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye, Suriye, Libya, Katar, Yemen veya Irak'a gitmek isteyen 18 ila 40 yaş arası vatandaşların seyahat etmeden önce izin almaları gerekiyor. Bu ülkelere gitmek isteyen vatandaşlar, havaalanındaki güvenlik birimleri tarafından incelemeye alınıyor ve Pasaport, Göç ve Vatandaşlık Büro yetkililerinin onayını almaları halinde seyahatlerine izin veriliyor. 

Söz konusu uygulamadan, belirtilen ülkelerde ikamet belgesi olanlar ve aile fertleri, iş adamları, resmi heyet üyeleri muaf tutuluyor. 

"Yeni bir uygulama değil"

Mısır İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Hani Abdullatif ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye, Suriye ve Libya'ya gitmek isteyen Mısırlıların güvenlik onayı alması gerektiğini ifade ederek, "Mısır, söz konusu ülkelere yolculuk etmek isteyen vatandaşlarını engellemiyor. Bu prosedür, ulusal güvenlik talepleri gereğince uygulanmaya başlanmıştır" dedi. 

Belirtilen üç ülkeye gitmek isteyenlerin güvenlik onayını almasını içeren uygulamanın bir süredir yürürlükte olduğunu kaydeden Abdullatif, "Bu yeni bir uygulama değil. Mevcut aşamadaki ulusal güvenliği korumak için uygulanan rutin güvenlik prosedürleri kapsamında yer almaktadır" diye konuştu.

Abdullatif, söz konusu uygulamanın başladığı zaman hakkında herhangi bir bilgi vermedi. 

HABERE YORUM KAT