1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısırlılar Rabia Katliamının 100. Gününde Meydanlarda
Mısırlılar Rabia Katliamının 100. Gününde Meydanlarda

Mısırlılar Rabia Katliamının 100. Gününde Meydanlarda

Mısır'da darbe karşıtı gösteriler cuma namazı sonrası "Yüzyılın Katliamı" adı altında başladı.

A+A-

Mısır'da 3 Temmuz'da yapılan askeri darbenin ardından 14 Ağustos'ta gerçekleşen Rabia Katliamı'nın 100. günü dolayısıyla düzenlenen darbe karşıtı gösteri ve yürüyüşler, cuma namazının ardından "Yüzyılın Katliamı" adı altında başladı.

"Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi"nin resmi sosyal paylaşım sayfasından yaptığı 135. açıklamasında "Dünyanın tüm hür insanlarını ve Mısır halkını bugün de Rabia'yı anma etkinliklerine katılmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Rabia Meydanı'ndaki darbe karşıtı direnişin kanlı bir müdahale ile bastırıldığı 14 Ağustos gününden bu yana geçen 100 gün içerisinde sürekli düzenlenen darbe karşıtı gösteriler, bugün ülke çapında gerçekleştiriliyor.

Gösteriler Mısır'ın bütün büyük şehirlerinde eşzamanlı olarak başladı. Gösterilerde "Yüzyılın Katliamı" olarak adlandırılan Rabia ve Nahda meydanlarına yapılan kanlı müdahalede hayatı kaybedenler anılırken, katliama katılanları lanetleyen sloganlar atılıyor.

Gösterilerde, Rabia Meydanı'nda ölenlerin fotoğrafları taşınırken, katliama katılan asker ve polislerin tanınmaları için fotoğrafları taşındı.

Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'nin yanında İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in de aleyhinde sloganlar atılırken, tüm gösteri ve yürüyüşlerde ortak renk ve sembol olarak, sarı renk zemine siyah Rabia işareti kullanılıyor.

 Gösterilerde taşınan "Hepimiz Rabiayız" pankartları dikkati çekti.

Bazı göstericiler, yeni anayasa hazırlıklarına tepki olarak "Hayır" yazan pankartlar taşıyor. 

FOTO GALERİ

HABERE YORUM KAT