1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısırlı Muhaliflerden İsrail'e Tepki
Mısırlı Muhaliflerden İsrail'e Tepki

Mısırlı Muhaliflerden İsrail'e Tepki

Mısırlı muhalifler, Rus uçağının Sina'da düşmesinin ardından İsrail keşif uçaklarının Mısır hava sahasına girmesine tepki gösterdi.

A+A-

Mısır'ın Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki Ariş kenti yakınlarında Rus hava yolu şirketi Kolavia'ya ait Airbus-320 tipi yolcu uçağının düşmesinin ardından İsrail uçaklarının Mısır hava sahasına girmesi tepkilere neden oldu.

Eski milletvekilleri ve Devrimin Yarını Partisi lideri Eymen Nur'un da aralarında bulunduğu muhaliflerden oluşan bir grup yaptığı yazılı açıklamada, İsrail keşif uçaklarının Rus uçağının düşmesinin ardından Mısır hava sahasına girmesini kınadı. 

Açıklamada, "Mısır'ın egemenliği, İsrail uçaklarının ulusal güvenliğimizi korumaktan aciz baskıcı rejimle koordineli bir şekilde bu yıl boyunca Mısır hava sahasına girdiği yönünde yapılan şikayetlerden sonra böyle bir 'saçmalığı' kaldıramaz" denildi.  

Mısır'ın, İsrail'in BM Uzayın Barışçı Amaçlarla Kullanımı Komitesi'ne üye olması lehine oy kullanmasının da kınandığı açıklamada, "Darbeci rejimin Mısır devleti adına İsrail'in komiteye üye olarak seçilmesi için sunduğu diplomatik desteği kınıyoruz" ifadesine yer verildi. Grup, ayrıca Mısır'ın Arap derinliğini kaybetmesi ve zayıf düşmesi için çalışan bir ülkeyle işbirliği yapmakta ısrar edilmesi, "hiçbir Arap ülkesinin işlemediği bir hata" olarak yorumlandı.

AA

HABERE YORUM KAT