Mısır'ın İlk Seçilmiş Cumhurbaşkanı: Mursi

18.06.2012 06:26
Mısırın İlk Seçilmiş Cumhurbaşkanı: Mursi
Muhammed Mursi, resmi olmayan sonuçlara göre ülkenin bazı bölgelerinde oyların yüzde 95'ini aldı ve Mısır'ın ilk "seçilmiş" cumhurbaşkanı oldu.

İhvan'ın adayı Muhammed Mursi'nin resmi olmayan sonuçlara göre ülkenin bazı bölgelerinde oyların yüzde 95'ini alarak Mısır'ın ilk "seçilmiş" cumhurbaşkanı olduğu duyuruldu.

Kahire'de Mısır halkına teşekkür konuşması yapan Mursi ''Bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah'a hamd olsun'' dedi.

Mursi, ''Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır'ı inşa edeceğiz'' diye konuştu.

Mısır devrimi sürecinde hayatını kaybeden ve yaralanan Mısırlıların yakınlarına seslenen Mursi, ''Şehitlerin ve yaralıların haklarını, hukuksal yollarla alacağız. Şehitlerin anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarını selamlıyorum'' dedi.

Mursi, konuşmasında şehitlerden söz ettiği sırada sözleri sloganlarla kesildi. Muhammed Mursi'nin, resmi sonuçların açıklanmasını beklemeden yaptığı zafer konuşmasında sesinin titrediği ve heyecanlı olduğu gözlendi.

Son olarak Mısır'daki farklı etnik gruplara seslenen Mursi, aynı ülkenin çocuklarının bir birinden farkı olmadığını ifade ederek, birlik mesajı verdi.

22 milyon 459 geçerli oyun yüzde 52.3'ünü (11 milyon 751 oy) alan İhvan'ın partisi Hürriyet ve Adalet Partisi adayı Muhammed Mursi seçimin galibi oldu. Rakibi Ahmed Şefik ise oyların yüzde 47.6'sını (10 milyon 707 oy) alarak seçimi kaybetti.

 

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim