1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’ın Gezi Parkçıları 30 Haziran’a Hazırlanıyor
Mısır’ın Gezi Parkçıları 30 Haziran’a Hazırlanıyor

Mısır’ın Gezi Parkçıları 30 Haziran’a Hazırlanıyor

Mısır’daki muhalif kesimler, ülkenin farklı blgelerinde 30 Haziran’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı düzenleyecekleri gösterilerle yönetimi devirmeyi hedefliyor.

A+A-

Mısır’daki muhalif kesimler, ülkenin farklı blgelerinde 30 Haziran’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi’ni (HAP) karşı düzenleyecekleri gösterilerle yönetimi devirmeyi hedefliyor.

Ulusal Kurtuluş Cephesi tarafından düzenlenen gösteri tarihi, Mursi’nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinin 1’inci yıldönümü olan 30 Haziran olarak belirlendi. Ulusal Kurtuluş Cephesi’ni, “Nasırcı” Arap Milliyetçisi kimliği ile tanınan ve geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3’üncü olan Hamdin Sabbahi, Arap Birliği eski Genel Sekreteri ve Kongre Partisi Lideri Amr Musa, Uluslarası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı, Nobel ödüllü Muhammed el-Baradey, 1918 yılında kurulan ve Mısır’ın en eski partisi olan, İngiliz işgaline karşı direnişi ile ünlü Vefd Partisi, Mısır Sosyalist Partisi, 6 Nisan ve liberal Kifaye Hareketi oluşturuyor. Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne ayrıca Mısır’da son 1 yıl içindeki gösterilerde boy gösteren ve yargı tarafından “terör örgütü” olarak tanımlanan Black Block da destek veriyor. Müslüman Kardeşler Teşkilatı’ndan ayrılan Güçlü Mısır Partisi Lideri Abdulmunim Ebu’l-Futuh da Mursi’ye karşı gösterileri destekleyeceğini açıkladı. Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin içinde oluşan gençlik koalisyonu, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmek ya da erken seçime zorlamak amacı ile “Rebel”, (İsyancı) adı altında 2 ay önce Mısır genelinde topladıkları imza kampanyasını 30 Haziran’da meydanlarda iktidarı devirmeyi amaçlıyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum