1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'ın Anlaşma İptaline Ankara'dan Yanıt
Mısır'ın Anlaşma İptaline Ankara'dan Yanıt

Mısır'ın Anlaşma İptaline Ankara'dan Yanıt

Mısır, Türkiye ile taşımacılık alanındaki bir anlaşmayı iptal etti, Türkiye Dışişleri'nden açıklama geldi: Mısır Hükümeti bu kararla halkına verdiği zararlara bir yenisini eklemiş olacak.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Mısır'ın Ro-Ro ve Karayolu Transit Taşımacılığı Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'nı tek taraflı feshetmesi üzerine açıklama yaptı.

Sözcü, Nisan 2015'te geçerlilik süresi biten anlaşmanın uzatılmayacağını söyledi ve "Mısır'la aramızda mevcut olan Ro-Ro ve karayolu transit taşımacılığı düzenlemeleri Türkiye'nin bölgeye olan ticaretinde cüzi bir yer tutmakta iken Mısır ekonomisine önemli katkılar sağlamaktaydı. Mısır Hükümeti bu tasarrufu ile ülkesinin ve halkının menfaat ve refahına verdiği zararlara bir yenisini eklemiş olacaktır" dedi.

Söz konusu deniz ticareti anlaşması, Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi zamanında imzalanmıştı.

Mart 2012'de imzalanan anlaşmaya göre Türkiye, Körfez ülkelerine yaptığı gıda, elektrik aletleri, tekstil maddeleri gibi ihraç mallarında Mısır limanlarını kullanıyor. Anlaşma, Suriye’deki iç savaşın ardından, bu ülkedeki limanların Türk gemilerine kapatılmasının ardından gelmişti. Anlaşma gereğince İskenderun Limanı ile Mısır’ın Dimyat Limanı arasında deniz yolu açılmıştı.

Mısır'ın Türkiye'ye ihracatı azaldı

Mısırlı ekonomi uzmanları, bu anlaşmanın Suriye’nin engellemesinin ardında Türk mallarının Körfez'e daha kolay gitmesini temin için yapıldığını söyledi. Uzmanlar, o dönemde Türk mallarının Süveyş Kanalı yoluyla geçmek zorunda kalındığını, dolayısıyla yüksek geçiş vergileri ödemek zorunda kalan Türk şirketlerinin Körfez piyasasında Çin malları karşısında rekabet gücünün zayıfladığını ve bu sebeple Türkiye’nin 'RO-RO' anlaşmasına sığındığını belirtti.

Mısır Sanayi Bakanlığı’nın verilerine göre, Ağustos ayı itibariyle Mısır’ın Türkiye’ye yaptığı ihracat yüzde 33 oranında azaldı.

Mısır’ın yarı resmi gazetesi Ahram, iki ülke arasında 25 Ocak 2011 devriminden bu yana olan karşılıklı ticaret hacminin 4 milyar dolar olarak gerçekleştiğini yazdı. Mısır’ın Türkiye’ye ihracatı 1.5, Türkiye’den ithalatı ise 2.6 milyar civarında.

Mısır’da dönemin Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi liderliğinde 3 Temmuz 2013’te yapılan darbeye tepki gösteren Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler bozulmuştu. 

Kaynak: Al Jazeera, Anadolu Ajansı

 

HABERE YORUM KAT