1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Mısır'ın 22 Kentinde Darbe Karşıtı Gösteri (VİDEO)
Mısırın 22 Kentinde Darbe Karşıtı Gösteri (VİDEO)

Mısır'ın 22 Kentinde Darbe Karşıtı Gösteri (VİDEO)

Mısır'da askeri darbeye karşı gösteriler, başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin 22 ayrı kentinde devam ediyor.

A+A-

Kahire'nin Nasır City bölgesinde bulunan Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda toplanan binlerce kişi teravih namazı kıldı. Göstericiler, namazın ardından El İttihadiye Sarayı'na doğru yürüyüşe geçti.

Kahire Üniversitesi önündeki Nahda Meydanı ile Nasır City'de bulunan Devlet Güvenlik Teşkilatı ve İstihbarat Merkezi önünde de protestolar sürüyor.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'deki El Kornej Caddesi'nde toplanan binlerce gösterici ise askeri darbe ile geçici Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde sloganlar attı.

Uluslararası Af Örgütü'nden Mısır'a "İşkence olaylarını araştır" çağrısı

Bu arada, Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, darbe karşıtı gösteriler sırasında tutuklanan Mursi yanlılarına yönelik "İşkence, kötü muamele ve hakaret"te bulunulduğu hatırlatılarak, Mısırlı yetkililere, "Bu iddialar hızlı bir şekilde soruşturularak sorumluları hakkında işlem yapılması" çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca Mısır yargısının soruşturmalarını ön yargıdan arınmış bir şekilde yapması gerektiği de vurgulandı.

Öte yandan, ordu tarafından yapılan atamalarda cumhurbaşkanlığı danışmanlığına getirilen Mustafa Hicazi, düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki tüm politik gruplar ile bir hafta içinde yapılacak görüşmelerde Müslüman Kardeşler temsilcileriyle de bir araya gelinebileceğini söyledi. 

Müslüman Kardeşler ile Hürriyet ve Adalet Partisi ise seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi göreve iade edilmeden askeri darbeyi gerçekleştirenler ve ordu tarafından atananlarla hiçbir görüşme yapılmayacağını belirtmişti.

Mursi'nin görevden alındığı 3 Temmuz tarihinden bu yana çatışmalara ve darbe karşıtı gösterilere sahne olan Kuzey Sina'nın el-Ariş kentinde askeri bir noktaya düzenlenen saldırıda 1 askerin öldüğü bildirildi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT