1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mısır’dan Yardım; Arap Birliğinden Kınama
Mısır’dan Yardım; Arap Birliğinden Kınama

Mısır’dan Yardım; Arap Birliğinden Kınama

Mısır, Gazze’ye 3 askeri uçak ile 50 ton ilaç gönderdi… Gazze için toplanan Arap Birliği de İsrail’i kınadı.

A+A-

Son Gazze saldırıları başladığından beri Gazze halkının yanında yer alan Mısır, Gazze’ye 3 askeri uçak ile 50 ton ilaç gönderdi.

Arap Birliği’nden İsrail’e Kınama

Arap Birliği, Ramallah’taki yönetimin başkanı Mahmud Abbas'ın talebi üzerine, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ele almak üzere dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplandı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur'un başkanlığındaki toplantıda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Arap ülkelerine, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıların ardından Ortadoğu barış süreciyle ilgili tutumlarını bütünüyle yeniden gözden geçirmeleri çağrısında bulundu. Arabi, Filistinlilere, ambargo ve her türlü saldırganlığa karşı destek olacakları sözünü verdi.

Toplantıda söz alan Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr da "Mısır'ın Gazzeli kardeşlerinin yanında yer alacağını" vurgulayarak, "Gazze'ye ambargo uygulanmasına izin vermeyeceğiz, buna ortak da olmayacağız" dedi.

Amr, Genel Sekreter Arabi'nin çağrısına destek vererek, "Arap ülkelerinin ve uluslararası camianın 'barış süreci' olarak bilinen ve tamamıyla içi boşaltılmış kavramı yeniden gözden geçirmesi" gerektiğini dile getirdi. Mısır Dışişleri Bakanı Amr, "Umarım, bu toplantıda alacağımız kararlar, halkımızın isteklerine cevap niteliği taşıyan kararlar olur" diyerek sözlerini bitirdi.

"İsrail, Küstahlığına Son Vermeli"

Toplantıda konuşan Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur, İsrail'e atıfla "64 yıldır esaretten kurtulmayı bekleyen Filistin'i kurtlara yem etmeyelim" dedi.

"İsrail'in düşmanlığı sadece Filistin halkına yapılmış bir zulüm değil, tüm Arap halklarına da yapılan bir hakarettir" diyen Mansur, "Filistin direnişinin yanında yer almamız gerekir" dedi.

Mansur, "Filistin halkı, artık bizden 64 yıldır dünyanın da tüm Arapların da duymaktan bıktığı kınama mesajlarını duymak değil, direnişlerine, onurlarına yakışır bir şekilde yanlarında durmamızı istiyorlar" diye konuştu.

Olağanüstü toplantıda konuşan Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti de İsrail'in Gazze saldırısına engel olmak üzere Arap ülkelerini devlet başkanı düzeyinde acil bir toplantı düzenlemeye çağırdı. Karti, "Arap liderleri, İsrail'in saldırganlığının önüne geçmeli ve küstahlığına son vermeli" dedi. 

KAPANIŞ BİLDİRİSİNDE İSRAİL KINANDI

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ele almak üzere Kahire'deki Arap Toplantının kapanış bildirisinde, Arap Barış Girişimi Komitesi'nin, Arap ülkelerinin Ortadoğu barış sürecine yönelik tutumunu yeniden gözden geçirmekle görevlendirildiği belirtildi. Konsey, barış girişiminin farklı açılardan incelenmesini ve Arap ülkelerinin bu girişime bağlı kalmasının gerekip gerekmediğinin belirlenmesini istedi.

Konsey, kapanış bildirisinde, İsrail'in Gazze'deki sivil halka karşı düzenlediği saldırıları kınarken, saldırıların hemen durdurulması, bir daha tekrarlanmaması, can ve mal kayıplarından ötürü İsrail'in sorumlu tutulması çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT