Mısır'dan İsrail'e Uyarı: Sınıra Karışma

30.04.2011 17:40
Mısırdan İsraile Uyarı: Sınıra Karışma
Mısır Genelkurmay Başkanı, Gazze Sınır kapısının açılmasının İsrail'i ilgilendirmediğini söyledi.

Mısır Genelkurmay Başkanı Sami Anan, Gazze ile olan sınır kapısı Refah'ın açılmasının İsrail'i ilgilendirmediğini belirterek, Tel Aviv'i uyardı. Facebook'taki sayfasında Anan, konunun İsrail'i değil Mısır ve Filistinlileri ilgilendirdiğini de vurguladı. Mısır'daki rejim değişikliğinin zaman zaman 'Facebook devrimi' olarak da anılmasından dolayı geçici olarak yönetimi elinde bulunduran ordunun da çoğu duyurusunu Facebook üzerinden yapması dikkat çekiyor.

Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi'ye bağlı olan Genelkurmay Başkanı'nın bu yöndeki çıkışı Mısır ordusunda da İsrail'e yönelik bir değişim olacağının güçlü bir sinyali şeklinde değerlendiriliyor. Mübarek rejiminin koltuğunu koruyabilen en önemli ismi olarak değerlendirilen Tantavi'nin gitmesi için de demokrasi yanlıları gösteriler düzenlemişti. Ancak Mübarek ve ailesinin tutuklanmasından sonra Tantavi'ye yönelik baskılar hafiflemişti.

Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih arasında uzlaşma sağlayan Mısır hafta içinde Refah Sınır Kapısı'nın da bir hafta 10 gün içinde daimi olarak açık tutulmaya başlanacağını duyurmuştu. Mısır daha önce ABD ve İsrail'in görüşleri doğrultusunda Hamas'ı zayıflatmak için Refah'ı kapalı tutuyordu.

Sınırın açılmasıyla Gazze'ye insan ve mal giriş çıkışlarına uygulanan kısıtlamaların kalkması bekleniyor. Ancak bu konuda nasıl bir süreç izleneceği konusunda Mısır hükümeti herhangi bir açıklama yapmadı. Mısır'ın ABD ve İsrail'in kontrolünden çıkan dış politikası ve Filistin'le yeniden geliştirilen ilişkilerinden rahatsız olan İsrail basın yoluyla dünya kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. İsrail yanlısı politikasıyla bilinen Amerikan Wall Street Journal gazetesine konuşan adının açıklanmadığı İsrailli bir yetkili, Refah Sınır Kapısının İsrail'in güvenliğini stratejik düzeyde etkileyeceğini öne sürdü.

İsrail'in Gazze Şeridi'ni terk etmesinden sonra Mısır, İsrail, ABD ve Avrupa Birliği arasında varılan anlaşma ile Refah Sınır Kapısı'ndaki geçişlerin AB gözlemcileri tarafından denetlenmesi kararlaştırılmıştı.

Mısır'daki olaylar başladığında kurmaylarıyla birlikte ABD gezisinde bulunan Anan, devrimin başarılı olmasında demokrasi yanlılarının safında yer alarak önemli bir rol oynamıştı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim