1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'dan Gazze'ye Yüzme Eylemine Engel
Mısırdan Gazzeye Yüzme Eylemine Engel

Mısır'dan Gazze'ye Yüzme Eylemine Engel

Milli sporcu Alper Sunaçoğlu’nun, iki arkadaşı ile birlikte İsrail ambargosunu delmek için Mısır’ın Port Said limanından Gazze’ye yüzmek istemesi Mısır tarafından engellendi.

25 Ocak 2011 Salı 12:24A+A-

Milli yüzücü Alper Sunaçoğlu'un Akdeniz'deki yüzme eylemi Mısır'ın engeline takıldı. Sunaçoğlu, sporcu arkadaşları Kerem Arda ve Serdar Sanrı ile birlikte Mısır'ın Port Said limanından Gazze'ye yüzerek, İsrail ambargosunu delecekti. Ancak Sunaçoğlu'nun eylemi başlamadan bitti. Mısır, eylemcilere vize vermedi. Sporcuları gelmeleri halinde tutuklamakla tehdit etti.

Barış eylemcilerinin vize başvurusunu reddeden Mısır, üç sporcuyu gelmeleri halinde havaalanında tutuklamakla tehdit etti.

Mısır'a "Sende mi Brütüs" diyen Sunaçoğlu,  "Mısır'ın bu engellemesi beni derinden üzdü. Keşke Akdeniz sularında İsrail beni vursaydı da Mısır bunu yapmasaydı. Dost bildiğimiz Mısır'dan böyle bir engelleme beklemiyordum" dedi.

Akdeniz'de geçecekleri sularda mayınların olabileceğini, köpek balığı riskinin de olduğunu belirten Alper Sunaçoğlu, "Buna rağmen biz her türlü tehlikeyi göze aldık. İsrail, Mavi Marmara gemisine düzenlediği operasyonun bir benzerini bize yapıp, bizi de gözaltına alabilirdi. Ancak eylemimiz başlamadan Mısır tarafından bitirildi. Biz bu engellemeyi İsrail'den bekliyorduk. Mısır bizi şoke etti" diye konuştu.

"Mısır, denizden ambargoyu deleceğimizi düşündüğü için bizi engelledi" diyen Sunaçoğlu, Bu konuda kararlı olduklarını, 23 Nisan 2011 tarihinde Mısır'dan Gazze'ye yüzmek için bir daha girişimde bulunacaklarını belirti.

Sunaçoğlu ve ekibi, eylemlerine izin verilseydi bu hafta sonu Gazze'ye kadar 187 km boyunca hiç durmaksın yaklaşık 100 bin kulaç atacaktı. Ekip, Gazze'ye ulaşınca orada birkaç ay kalıp Filistinli çocuklara yüzme dersi verecekti.

Eski milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, 75 kilometrelik Anamur Girne arasını 26 saat 15 dakikada kafessiz yüzerek rekor kırmıştı.

HABERE YORUM KAT